برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

شوينده ها و محيط زيست

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: محمدحسيني ناهيد*,زينالي دانالو ميرعلي اصغر
 
 *تهران، خيابان انقلاب اسلامي، خيابان قدس، خيابان بزرگمهر غربي، پلاك 97، پژوهشكده توسعه صنايع شيميايي ايران
 
عنوان همایش: همايش روشهاي پيشگيري از اتلاف منابع ملي
نوع همایش:  سازمان ها و مراکز دولتي و عمومي
حامی:  فرهنگستان علوم مهندسی
زمان:  1383دوره 1
 
 
چکیده: 

رشد فزاينده جمعيت جهان، مشكلات عمده اي را در ارتباط با پاكيزه نگاه داشتن زمين ايجاد كرده است. نگراني درباره تامين بهداشت و رفع آلودگي هاي ناشي از صنعت كه سرنوشت و حيات زمين را به مخاطره خواهند افكند برنامه ريزيهاي جدي را براي تغيير و بهبود شرايط زندگي طلب مي كند.
در سالهاي اخير با پيدايش بيماريهايي مانند ايدز و انواع هپاتيت ها و همچنين بازگشت بيماريهاي عفوني فراموش شده اي مانند سل و تداخل آن با ويروس ايدز، اهميت مصرف محصولات بهداشتي بيش از بيش مشخص شده است. به طوري كه تحولات عمده اي در نحوه توليد و مصرف فرآورده هاي شوينده بهداشتي پديد آمده است
.
گسترش بيش از حد صنايع صابون و شوينده ها در جهان عليرغم دارا بودن جنبه هاي مثبت فراوان آلودگي هاي نويني را به محيط زيست وارد كرد و توجه مسوولان محيط زيست كشورها را به خود جلب نمود.
ورود شوينده ها به فاضلاب به لحاظ بروز مسايل و عوارض متعدد چون پديده مغذي شدن و تجزيه ناپذيري گروه سخت شوينده ها و ايجاد كف و ... سبب آلودگي منابع آبي و محيط زيست مي شود.
در اين مقاله تركيب شيميايي شوينده ها، مشكلات زيست محيطي ناشي از شوينده ها و تاثيرات فسفات در محيط زيست و راهكارهاي مقابله با اين مشكلات نظير انتخاب مواد اوليه مناسب، تهيه محصولاتي با كارايي بيشتر، كاهش مواد پركننده، تجزيه پذيري شوينده ها و توليد محصولات شوينده كنسانتره بررسي و پيشنهادهايي به منظور كاهش اثرات مخرب شوينده ها در محيط زيست ارايه شده است.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
 
بازدید یکساله 1142   pdf-file
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی