نسخه جدید سایت SID.ir

مشخصات مقاله

عنوان: 

مدیریت سازمانهای تحقیق و توسعه

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: نجاري ورزنه علي اصغر*
 
 *دانشگاه صنعتي مالک اشتر
 
عنوان همایش: همايش بين المللي مراكز تحقيق و توسعه (جهاني شدن تحقيق و توسعه)
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن تخصصی مراکز تحقیق و توسعه صنایع و معدن
زمان:  1386دوره 1
 
چکیده: 

تحقيقات سازمان يافته که به عنوان تحقيق و توسعه (يا D&R) ناميده مي شود، کيميايي است منحصربه فرد و چند لايه که موتور پيشرفته همه جوامع صنعتي است. اهميت مديريت سازمانهاي تحقيق و توسعه از آن جهت است که اداره سازمانهاي تحقيق و توسعه و تمرکز بر بهره وري وکيفيت برتر اين سازمانها، متضمن تلاشهاي بي وقفه و مرتبط با مشخصات منحصربه فرد آنهاست: يکي ماهيت سازمانهاي تحقيقاتي و ديگري ويژگيهاي خاص محققان.
با توجه به تعاريف مختلف منظور از تحقيق و توسعه، کليه فعاليتهايي است که بر نوآوري، توسعه محصول، بهبود عمليات، فرمول بندي نظريه هاي جديد و فراهم آوردن درک بهتري از علوم پايه و مکانيزم بنيادي فرآيندهاي انساني و طبيعي که مبتني بر علم و تکنولوژي هستند، تمرکز يافته اند. که اين فعاليت ها به حوزه هاي مختلف تقسيم شده است. در تقسيم بندي متداول و معمول، تحقيقات به سه دسته تحقيقات زيربنايي يا پايه، تحقيقات کاربردي و تحقيقات توسعه اي تقسيم مي شوند.
برخي از عناصر بنيادين و خصوصيات منحصر به فرد يک سازمان تحقيق و توسعه عبارتند از تکنولوژي و ابعاد سازمان، کارکنان، ايده ها، پشتوانه هاي مالي و فرهنگ سازماني مي باشد که اين موسسات را از ساير سازمانها متمايز مي نمايد.
سازمانهاي تحقيق و توسعه داراي ويژگيهاي رفتاري خاصي هستند که نشات گرفته از کارکنان آنان است، لذا تقسيم قدرت و رهبري در اين سازمانها بسيار مهم است و بايد به بهترين شيوه مديريت شوند. فاريس، با توجه به چهار سبک رهبري (مشارکتي، تفويض اختيار، استيلا و سلب مسووليت)، براي مديريت اين سازمانهاي، شيوه مشارکتي را توصيه مي کند.
از ديگر مسايل مهم در سازمانهاي R&D سيستم مديريت عملکرد و ارزيابي عملکرد، معيارهاي اثر بخشي و طراحي شغل مي باشد، که در اين مقاله به آن پرداخته مي شود.  

 
کلید واژه: مديريت تحقيق و توسعه، تحقيقات، سازمان، مديريت، رضايت شغلي، ارزيابي عملکرد
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 159   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی