برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

مفاهیم تحقیق و توسعه مرتبط با سرمایه گذاری مستقیم خارجی برای کشورهای میزبان

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: شيخ عطار محمود,نعمتي حميدرضا
 
 
 
عنوان همایش: همايش بين المللي مراكز تحقيق و توسعه (جهاني شدن تحقيق و توسعه)
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن تخصصی مراکز تحقیق و توسعه صنایع و معدن
زمان:  1386دوره 1
 
چکیده: 

جهاني سازي تحقيق و توسعه پديده اي تازه نمي باشد. از اوائل دهه 1960 شركتها و كارخانجات فعاليتهاي بسياري در رابطه با تحقيق و توسعه در خارج از كشورهاي خود به دلايل مختلف انجام داده اند. اما ميزان، ماهيت و هدف تحقيق و توسعه خارجي كه در گذشته انجام گرديده محدود بوده است. اينگونه فعاليتهاي تحقيق و توسعه، اغلب عهده دار تسهيل در انتقال تكنولوژي از طريق تطابق تكنولوژي شركتهاي مادر با شرايط عملياتي داخلي يا به دست آوردن سهم بيشتري از بازار داخلي مي باشد كه از طريق محصولات در حال توسعه اي كه اولويتهاي مشتريان داخلي را بهتر تامين مي كند، به دست مي آيد.
در دهه 1990، جهاني سازي شركتهاي تحقيق و توسعه به علت تغييرات مشخصات و مفاهيم پتانسيلي آن نظر اقتصاد دانها و سياستمداران را به خود جلب كرده است. هدف از كار در بخشهاي مختلف واحدهاي تحقيق و توسعه خارجي شركتهاي فرامليتي مليتي، تنها بر پايه سازگاري وظايفي جهت توسعه محصول جديد براي بازار جهاني يا حتي عملكرد تحقيقات پايه اي براي توسعه تكنولوژي عام است، استوار مي باشد.
هدف اصلي اين مقاله شناخت نيروهاي محركه ايست كه در وراي تحقيق و توسعه مرتبط با سرمايه گذاري خارجي در كشورهاي در حال توسعه مي باشد كه شناخت آنها به وسيله شركتهاي فرامليتي مليتي و مفاهيم آن براي توسعه كشورهاي ميزبان مخصوصا براي ساخت كامل ظرفيت نوآوري مي باشد.

 
کلید واژه: جهاني سازي تحقيق و توسعه، سرمايه گذاري مستقيم خارجي، شركتهاي چند مليتي
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 110   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی