برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی بهره وری انرژی صنایع تولیدی استان آذربایجان شرقی و ارایه راه کارهای بهبود

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: اكبرپوردباغي فريد*
 
 *شركت تراكتورسازي ايران/ دانشگاه
 
عنوان همایش: همايش ملي انرژي
نوع همایش:  سازمان ها و مراکز دولتي و عمومي
حامی:  معاونت امور برق و انرژی وزارت نیرو
زمان:  1386دوره 6
 
چکیده: 

امروزه جهان ما با توجه به محدوديت عوامل توليد و منابع از يکسو و افزايش چشمگير جمعيت از سوي ديگر نياز حياتي به بهره وري افزونتر چه در کشورهاي پيشرفته و چه در کشورهاي در حال توسعه را احساس مي نمايد، و کارشناسان و صاحبنظران اقتصادي در نظام هاي مختلف عملا به نحو يکسان اهميت موضوع افزايش بهره وري را مورد تاکيد قرار مي دهند.
بهره وري به صورت نسبت ستانده به نهاده يا داده تعريف مي گردد، که داده ها يا عوامل توليد شامل مواد اوليه، انرژي، نيروي انساني، تجهيزات و … مي باشد و استفاده بهينه از اين منابع مفهوم بهره وري مي باشد.
بدون شک نيل به توسعه پايدار و همه جانبه مستلزم وجود يک برنامه راهبردي و دور انديشانه است. در ميان همه عوامل دخيل و موثر در ارتقا بهره وري و امر توسعه، نقش انرژي چه در اجراي نقشه هاي توسعه و چه در پايداري آن بسيار تعيين کننده و در اولويت اول است. در اکثر کشورهاي پيشرفته صنعتي نرخ مصرف 9 انرژي سالانه افزايش مي يابد و همزمان نرخ شدت انرژي از طريق اعمال استانداردهاي مصرف در فرآيندهاي انرژي بر، تجهيزات صنعتي و … کاهش مطلوب را داراست. فلهذا براي رسيدن و دستيابي به توسعه پايدار مصرف بيشتر انرژي اجتناب ناپذير است، اما دستيابي به اهداف کاهش در شدت انرژي و بهينه سازي مصرف ايجاب مي کند تا در اين زمينه تمهيدات لازم از سوي صاحبنظران و متخصصين انديشيده شود. در کشور ما، متاسفانه به دلايل عدم توجه به بهينه سازي مصرف انرژي از گذشته تاکنون شايد به دليل اصل وفور در رابطه با اين نعمت خدادي و منبع زيرزميني روند مصرف نه تنها بهينه نبوده، بلکه سير صعودي داشته است. بطوريکه از سال
1355 شمسي تاکنون ميزان رشد مصرف انرژي %60 افزايش يافته است. 12 اين روند اگر ادامه يابد قطعا تا 30 سال ديگر نفت مازاد براي صادرات نخواهيم داشت و از آنجاييکه اقتصاد کشورمان %92 به نفت وابسته است، اگر در صرفه جويي و بهينه سازي مصرف دقت جدي نکنيم با مشکلات بسيار سختي مواجه خواهيم شد. البته منظور از بهينه سازي مصرف انرژي، انتخاب الگوها و اتخاذ روشها و سياست هايي در مصرف انرژي است که از نقطه نظر اقتصاد ملي مطلوب بوده و تضمين کننده حرکت و توسعه و ارتقا سطح تکنولوژي باشد و با اعمال اهرمهاي لازم باعث افزايش کارآيي و اثربخشي و به بيان ديگر نيل به بهره وري بالاتر در مصرف انرژي باشد.
بروز بحران نفتي در دهه
1970 ميلادي بعلت فزوني مصرف به توليد و افزايش فوق العاده قيمت نفت و همچنين شروع نگراني هاي مربوط به آلودگي محيط زيست در دهه 70 ميلادي و اوج گرفتن آن در دهه 1990 کشورهاي پيشرفته و صنعتي را بر آن داشته است تا خط مشي هاي خود را در برنامه ريزي مورد بازنگري قرار داده و مديريت انرژي را وجهه همت خود سازند. بعنوان مثال کشور چين موفق شده است، مصرف انرژي خود را بين سالهاي 88 -1980 با نرخ متوسط  5.6درصد در سال کاهش دهه که %40 از اين کاهش ناشي از بکارگيري راه يافت هاي مديريت انرژي بوده است و يا کشور کره جنوبي در مدت 12 سال  (1992 -1980)موفق شده است به ميزان 24.6 درصد از مصرف انرژي خود بکاهد؛ و اين در حالي است که بعلت فقدان برنامه هاي منظم و گسترده در زمينه مصرف انرژي، شدت انرژي در کشور ما طي سالهاي 1373 -1353 هجري شمسي به ميزان 5.8 درصد افزايش داشته است در حاليکه طي دوره مشابه شد ت انرژي در جهان بطور ميانگين سالانه 0.82 درصد کاهش يافته است و يا طبق آمار ارايه شده از سوي شوراي جهاني انرژي که در سال 1375 منتشر شده است هر ساله %7 رشد مصرف انرژي در ايران وجود دارد، در حاليکه اين رقم در جهان بين 2 تا 3 درصد است.

 
کلید واژه: شدت مصرف انرژي، شدت انرژي، تکنولوژي صنايع، بهره وري انرژي، سوخت مصرفي
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 160   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی