برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی تاثیرات جهانی شدن R&D بر توسعه تکنولوژی و نوآوری

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: رادفر رضا,خمسه عباس
 
 
 
عنوان همایش: همايش بين المللي مراكز تحقيق و توسعه (جهاني شدن تحقيق و توسعه)
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن تخصصی مراکز تحقیق و توسعه صنایع و معدن
زمان:  1386دوره 1
 
چکیده: 

افزايش رقابت و انگيزه بقا بسياري از سازمان ها را برآن داشته که فعاليت هاي خود را بر توليدات اساسي و توانمندي هاي محوري متمرکز کنند که اين امر مستلزم سرمايه گذاري در تحقيقات و ايجاد نوآوري هاي تکنولوژيک مي باشد. انجام تحقيقات در سازمان ها با هدف حمايت از نوآوري صورت مي گيرد و فعاليت هاي R&D بايد فرصت هاي کسب و کار جديدي خلق کرده و يا کسب و کار فعلي سازمان را متحول نمايد. همچنين شدت يافتن رقابت موجب افزايش حمايت کشورها و سازمان ها از فعاليت هاي R&D شده است. پيچيدگي هاي تحقيقات مبتني بر دانش، تکنولوژي و نوآوري و نيز پويايي کسب و کار و بازار، سازمان ها را مجبور کرده تا در حجم، مقياس، موقعيت مکاني و جهت گيري فعاليت هايشان تجديد نظر کنند.
امروزه R&D تاثير مستقيمي بر نوآوري، بهره وري، کيفيت، سطح استاندارد زندگي، سهم بازار و نيز ديگر عواملي که در افزايش توان رقابتي سازمان ها موثر هستند، دارد. با ظهور پديده جهاني شدن روش هاي کسب تکنولوژي نيز تغيير کرده و روش هاي جديدي خلق گرديده که به کشورها و سازمان ها امکان دستيابي به تحقيقات در سطوح مختلف را مي دهد.
در اين مقاله سعي شده تا ضمن ارايه تعريفي از جهاني شدن و R&D، به بررسي تاثيرات جهاني شدن بر R&D شامل ظهور روش هاي جديد کسب تکنولوژي که منجر به دسترسي به تحقيقات دانشي و توسعه اي مي گردد، بررسي شاخص هاي تاثيرپذير از R&D، لزوم مميزي R&D و نوآوري در سازمان ها، معرفي برخي از فاکتورهاي مرتبط با R&D نظير هزينه، بازار، تکنولوژي، مزيت رقابتي و چالش ها و فرصت هاي حاصل از فرآيند جهاني شدن بر فعاليت هاي R&D در کشورهاي در حال توسعه، پرداخته شود.

 
کلید واژه: جهاني شدن، تحقيق و توسعه، تکنولوژي، نوآوري
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 97   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی