نسخه جدید سایت SID.ir

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی نقش و اهمیت پرداخت الکترونیکی در مدیریت زنجیره تامین

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: مژدهي ناهيد,مهربان اميررضا,اميني لاري منصور
 
 
 
عنوان همایش: همايش ملي تجارت الكترونيكي
نوع همایش:  سازمان ها و مراکز دولتي و عمومي
حامی:  وزارت صنعت، معدن و تجارت، انجمن علمی تجارت الکترونیکی ایران
زمان:  1386دوره 4
 
چکیده: 

تکنولوژي اينترنت باعث دگرگون شدن روند زنجيره تامين شده است. کلمه کسب و کار الکترونيکي براي تشريح "برنامه ريزي و اجراي عمليات Back-end و Front-end در زنجيره تامين با استفاده از اينترنت" بکار مي رود. اينترنت امکان يکپارچه سازي اطلاعات سازمان ها از خواربار فروشي گرفته تا فروشگاه هاي کامپيوتر را فراهم مي کند. اين يکپارچه سازي به کمپاني امکان کنترل و پيش بيني دقيق تر تقاضا را داده و امکان تخصيص بهينه دارايي به همراه بهبود کيفيت سرويس دهي به مشتريان با آگاهي از برخورد مشتريان وفادار را فراهم مي سازد.
با وجود سود ناشي از سرمايه گذاري در مديريت زنجيره تامين، اين پيشرفت فقط به دليل روند سنتي پرداخت متوقف شده است. در نتيجه، در ده سال اخير با وجود برنامه هاي اتوماتيک پرداخت، سازمان هايي نظير ويزا در پرداخت B2B به اندازه مورد انتظار پيشرفت نداشته اند. زيرا به دليل روند نامناسب مالي، بسياري از کمپاني ها پرداخت را بصورت يکپارچه با سيستم زنجيره تامين خود نداشته اند. با توجه به آنچه ذکر شد، خودکارسازي پرداخت نه تنها در مرحله پرداخت، بلکه در زنجيره تامين نيز مي تواند سودمند باشد.
بسياري از کمپاني ها روند مالي خود را با استفاده از صورت حساب کاغذي يا سيستم پرداخت بصورت دستي انجام مي دهند. راه اندازي، پيگيري و تصفيه اين پرداخت ها و صورتحساب هاي کاغذي هزينه زيادي را براي کمپاني به همراه دارد. امروزه چهار روش اصلي براي پرداخت، در تجارت سنتي و تجارت الکترونيکي وجود دارد که عبارتند از: پول نقد، چک، کارت اعتباري و کارت بدهي که هر دو شيوه سنتي و الکترونيکي را در بر مي گيرند. در تجارت الکترونيک چهار نوع فناوري عمده براي پرداخت الکترونيکي وجود دارد. اين چهار نوع عبارتند از: کارت هاي پرداخت، پول الکترونيکي، کيف هاي نرم افزاري و کارت هاي هوشمند. هر يک از اين چهار نوع داراي خصوصيات، هزينه ها، مزايا و معايبي مي باشند. کليه اين روش ها مي توانند در سايت هاي اينترنتي خريد و فروش کالا، مورد استفاده قرار گيرند. در اين مقاله ابتدا به بررسي هريک از روش هاي پرداخت در تجارت الکترونيکي پرداخته مي شود و سپس مشکلات پرداخت در زنجيره تامين، مزاياي استفاده از سيستم پرداخت در زنجيره تامين و نحوه استفاده از صورتحساب و اسناد مالي بصورت الکترونيکي در زنجيره تامين مورد بررسي قرار خواهد گرفت.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
  • ندارد
 
مقالات همایشی مرتبط: 
  • ندارد
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 337   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی