برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

عظمت حقوقی و اجتماعی زن در قرآن

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: يگانه دلجو فرخنده*
 
 *دانشگاه آزاد اسلامی، واحد آستارا
 
عنوان همایش: همايش زن در نظام حقوقي اسلام
نوع همایش:  دانشگاه آزاد اسلامي
حامی:  دانشگاه آزاد اسلامی، واحد آستارا
زمان:  1386دوره 1
 
چکیده: 

زن جامعه اسلامي با آگاهي کامل از شخصيت والاي خويش و با علم به مسايل ضروري زندگي در بعد معنوي و مادي و با شناخت دنيا و فرهنگ خود، مي تواند نقش اساسي داشته باشد.
قرآن کريم زن را موجودي دانسته که مي تواند به کمک نيرويش، انسان توانايي باشد. قرآن کريم پيامبر را الگو و انسان کاملي معرفي مي کند و در اين جهت ميان زن و مرد فرقي نيست. ولي خلق و خوي ويژه زنانه و احساسات لطيف و عواطف رقيق زن و مسووليت هايي که در نظام آفرينش بر دوش او نهاده شده، ايجاب مي کند که زنان نيز، الگويي کامل و اسوه اي بي دليل از جنس خود دانسته باشد تا بتواند آنچه را از زن انتظارمي رود و قرآن نيز آنها را تاييد مي کند به او تاني جويند. بي ترديد، زهراي مرضيه نسخه وجودي پيامبر اکرم (ص) است ولي در اين نسخه وجودي، مسايل بيشتري براي زنان تبلور يافته که در عرصه هاي مختلف آموزنده تر است.
هنگامي که در برخي از نمونه هاي قراني با شخصيت هاي تاريخي اسلام که نماد زن قهرمان بوده اند، جستجو کنيم، درمطالعه ورق هاي تاريخ به زناني برمي خوريم که از تمام نيروها و تلاش ها و برخورداري ها و موقعيت هايي که بر توان انساني زن تاکيد دارد، بهره جسته اند تا نقاط ضعف را به نقاط قوت تبديل کنند و زن را به جايگاه بلندش برسانند.
زن در فرهنگ اسلامي ما، مظهر خداست و پاکي موجب خير و برکت شناخته شده و از ارزش و احترام فوق العاده اي برخوردار است. هويت زن هويت جامعه است. در واقع ارزش گذاشتن به زن و تمايلات و خدمات بي پايان او، ارزش نهادن به هنر جامعه است. اين ارزش گذاري نسبت به زن فقط در دين مبين اسلام نيست و به طور کلي در فرهنگ وحي از زن به عظمت ياد شده است. انديشه ناب اسلامي به انسان بودن زن و مرد در آفرينش از ديدگاهي واحد مي نگرد و هر دو را به يک جا به زندگي حرکت تمدن اسلامي در عرصه حيات انسان ها فرا مي خواند و مسووليت انحراف از مسير يا پايداري در عقيده را يکسان به دوش هردو مي گذارد و بر اساس اصل تکامل انساني، نقش ها و مسوليت ها را بين آن دو تقسيم مي کند.
با استفاده از آيات قرآن در مي يابيم که استعداد زن در پذيرش ارزش هاي معنوي، همانند استعداد مرد است، زيرا پاداش الهي که و ثواب و آموزش بوده، براي آن دو يکسان است.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 2563   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی