برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

مطالعه کانی شناسی، ژئوشیمی و خاستگاه کانسارهای آهن شمال سمنان

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: غياثوند عليرضا,قادري مجيد,رشيدنژادعمران نعمت اله
 
 
 
عنوان همایش: همايش انجمن زمين شناسي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن زمين شناسي ايران
زمان:  1384دوره 9
 
چکیده: 

در شمال تا شمال شرق شهرستان سمنان، توده اي گرانيتوئيدي، با ترکيب حدواسط تا اسيدي و ماهيت آلکالن پتاسيک تا سديک و متاالومين، که ويژگي هاي گرانيت هاي نوعI  را نشان مي دهد، به داخل سنگهاي ولکانوپيروکلاستيک ائوسن نفوذ کرده، به طوري که در محل تماس توده با اين سنگها، باعث اسکارن زايي و کانه زايي آهن شده است.
کاني سازي آهن به صورت رگه اي در داخل گسل ها و شبکه از رگه - رگچه و پراکنده در فواصل بين گسل هاي مجاور و نيز به صورت اسکارني در مجاورت توده نفوذي، با حضور منيتيت، همراه با پيريت، گارنت، اپيدوت و ... رخ داده است.
مجموعه سنگهاي ولکانيکي – پيروکلاستيکي با توده نفوذي منطقه، يک سري ماگمايي همزاد از نوع ماگماتيسم فرورانش حاشيه قاره اي را به نمايش گذاشته اند. سيالات مسوول کانه زايي، از نوع ماگمايي و وابسته به تحولات ماگمايي منطقه مي باشند و توده نفوذي در تامين مواد معدني تشکيل دهنده اسکارن، سهم عمده را بر عهده داشته است.
روند سازگار و همانند توزيع عناصر نادر خاکي در توده نفوذي و سنگ اسکارني، نشانگر منشا يکسان براي اين دو ليتولوژي است. مقايسه تمرکزهاي عناصر نادر خاکي و الگوي آبهاي جوي و ماگمايي، نشان مي دهد که سيالات هيدروترمال موثر کانه زايي، منشا ماگمايي دارند.
کانه زايي در کانسارهاي آهن شمال سمنان، از نظر بافت و ساخت کانه ها، کاني شناسي، دگرساني، سن کانه زايي، پاراژنز کانه ها، ژئوشيمي و منشا کانه زايي، تشابه زيادي با کانسارهاي اسکان آهن کلسيمي دارد.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 182  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی