برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بهسازي لرزه اي مناره مسجد جامع سمنان

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: خيرالدين علي,مرتضايي عليرضا
 
 
 
عنوان همایش: همايش ملي توانمندي ها، موانع و راهكارهاي توسعه گردشگري استان سمنان
نوع همایش:  وزارت علوم، تحقيقات و فناوري
حامی:  معاونت پژوهشی دانشگاه سمنان
زمان:  1386دوره 1
 
 
چکیده: 

بناهاي تاريخي به عنوان يک ميراث معماري به سبب جنبه هاي اقتصادي و فرهنگي يکي از ابعاد کليدي براي جوامع مدرن محسوب مي شوند. در هزاره سوم، علاوه بر سوابق تاريخي، صنعت گردشگري يک صنعت اصلي خواهد بود و وجود بناهاي تاريخي و ماندگار اغلب به عنوان يک جاذبه اصلي شهرها يا کشورها محسوب مي شوند.
بناي تاريخي مسجد جامع سمنان، در قرون اوليه هجري قمري بر روي خرابه هاي آتشکده ساساني احداث گرديد. اين بنا در دوره هاي مختلف تغييراتي نمود و قسمت هايي به آن الحاق گرديد. در حال حاضر اين بنا از گنبد، ايوان و يک مناره به ارتفاع
31.5 متر تشکيل شده است.
اين بنا در شهر سمنان و در مرکز بافت قديم اين شهر واقع شده است. با توجه به آن که استان سمنان يکي از استان هاي لرزه خيز ايران و با خطر نسبي زلزله زياد و خيلي زياد مي باشد، بنابراين به دليل وجود گسل هاي متعدد در اين منطقه و همچنين اهميت اين بنا از لحاظ تاريخي، فرهنگي و گردشگري، بهسازي لرزه اي اين بنا يکي از مسايل مهم و قابل توجه مي باشد. با عنايت به آن که مصالح مصرفي در اين بنا از نوع مصالح بنايي غيرمسلح مي باشد و همچنين با توجه به سوابق آسيب پذيري اين بنا در برابر زمين لرزه هاي قبلي به نظر مي رسد که اين بنا در مقابله با زلزله هاي متوسط و نسبتا شديد ضعيف است.
هدف از اين مقاله، بررسي آسيب پذيري، تحليل لرزه اي و مقاوم سازي اين بنا مي باشد. مطالبي که در اين تحقيق آورده شده است شامل الف) بررسي تاريخي و موقعيت قرارگيري بنا؛ ب) بررسي شرايط ساخت اعضاي بنا؛ ج) تحليل خطي و غيرخطي بنا به کمک روش اجزا محدود و استفاده از رفتار غيرخطي مواد به منظور شبيه سازي خسارات سازه اي؛ د) ارايه پيشنهاد و روش هاي مناسب جهت استفاده از نتايج مدلسازي و تحليل در مقاوم سازي اين بنا در برابر نيروهاي ناشي از زلزله.

 
کلید واژه: تحليل لرزه اي، بهسازي لرزه اي، مناره، بناهاي تاريخي، مسجد جامع سمنان
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
 
بازدید یکساله 253   pdf-file
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی