برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

صنعت گردشگری در ایران: توانمندی ها، موانع و راهکارها

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: امين بيدختي علي اكبر*
 
 *دانشگاه سمنان
 
عنوان همایش: همايش ملي توانمندي ها، موانع و راهكارهاي توسعه گردشگري استان سمنان
نوع همایش:  وزارت علوم، تحقيقات و فناوري
حامی:  معاونت پژوهشی دانشگاه سمنان
زمان:  1386دوره 1
 
چکیده: 

صنعت گردشگري با توجه به ابعاد فراگير اقتصادي، فرهنگي، سياسي، ... به يکي از مهمترين صنايع مفيد و پر سود دنياي امروز تبديل شده است و در اين ميان کشورهاي برخوردار از جاذبه هاي غني توريستي و اکو توريستي با برنامه ريزي هاي کوتاه مدت، ميان مدت و بلند مدت مصمم به گسترش توريسم در ابعاد داخلي و خارجي مي باشند.
طبق ارزيابي هاي سازمان تجارت جهاني
(WTO)، درآمد حاصله از اين صنعت در سال هاي اخير به حجم مبادله اي بالغ بر 900 ميليارد دلار در سال رسيده است، در حالي که ايران به رغم برخورداري از توانمندي هاي بالاي ميراث فرهنگي، طبيعي و جاذبه هاي اکوتوريستي، در ميان 150 کشور عضو سازمان جهاني جهانگردي، رتبه 68 و حتي در بهترين شرايط زماني، 75 را به خود اختصاص داده و از اين رقم 900 ميليارد دلاري در خوشبينانه ترين حالت، رقمي معادل يک ميليارد دلار درآمد دارد.
در اين مقاله با استفاده از مطالعات کتابخانه اي و مشاهدات ميداني و داده هاي آماري و تجزيه و تحليل آن به بررسي اجمالي نقش صنعت گردشگري بر متغيرهاي کلان اقتصادي مانند اشتغال، سرمايه گذاري، توزيع عادلانه درآمد پرداخته شده، برخي از موانع و مشکلات گسترش اين صنعت را بررسي کرده و راهکارهاي کاربردي براي آن که کشورمان به سهم و جايگاه اصلي خود در بازار جهاني گردشگري دست يابد مورد مطالعه قرارگرفته است
.

 
کلید واژه: صنعت گردشگري، توريسم، اکوتوريسم، توسعه، فرصت ها
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 4004   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی