برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

مدلسازی و بهینه سازی فنی و اقتصادی پمپ گرمایی با مبدل زمینی افقی

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: صنايع سپهر,نيرومند بهزاد
 
 
 
عنوان همایش: كنفرانس بين المللي گرمايش، سرمايش و تهويه مطبوع
نوع همایش:  سازمان ها و مراکز دولتي و عمومي
حامی:  مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن
زمان:  1388دوره 1
 
چکیده: 

به دليل محدود بودن منابع انرژي حاصل از سوختهاي فسيلي، تلاش براي به كارگيري و گسترش استفاده از منابع نو و تجديدپذير انرژي مانند انرژي باد، نور خورشيد، امواج دريا و انرژي زمين گرمايي در جهان هر روز بيشتر مي شود. يكي از راه هاي بهره برداري از اين منابع انرژي، استفاده از پمپهاي گرمايي زميني است.
فرآيند طراحي پمپهاي گرمايي زميني، شامل مدلسازي سيستم و انتخاب بهينه پارامترهاي موثر بر كارايي و هزينه هاي اوليه و كاركرد سيستم است. با توجه به تعداد زياد متغيرهاي مستقل طراحي در سيستم هاي مرتبط با مبدل هاي زميني، محاسبات طراحي اين سيستم ها حجيم و زمان برند.
در مقاله حاضر، شيوه مدلسازي پمپ گرمايي زميني با سيكل بسته مبدل زميني افقي
(HGHX) و استفاده از روش بهينه سازي.Nelder-Mead  براي انتخاب پارامترهاي طراحي ارايه شده است. براي انجام مدلسازي و بهينه سازي، برنامه كامپيوتري به زبان ويژوال بيسيك 6 تهيه شده و مدل سازي فني و اقتصادي يك نمونه پمپ گرمايي با سيكل بسته مبدل زميني افقي و بهينه سازي سيستم براي انتخاب پارامترهاي طراحي انجام شده است. در اين رابطه، با استفاده از روش بهينه سازي Nelder-Mead متغيرهاي طراحي جهت حداقل شدن مجموع هزينه هاي اوليه و كاركرد سيستم (تابع هدف) محاسبه شده و نتايج ارايه گرديده است. به علاوه، تغيير مقادير پارامترهاي طراحي با تغيير شرايط اقليمي و همچنين، تاثير هر يك از متغيرهاي طراحي بر هزينه كلي ساليانه سيستم بررسي شده اند.

 
کلید واژه: پمپ گرمايي زميني، مبدل گرمايي زميني افقي، مدل سازي ترموديناميكي، بهينه سازي فني و اقتصادي
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 51   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی