برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی اثرگذاری نوسانات درآمد نفت بطور مطلق و نسبی بر صادرات بخش صنعت در ایران

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: باغبان زاده فرشته*,استاديان مريم,پسنديده محمدعلي,خواجه قصاب سميه
 
 *دانشگاه آزاد اسلامي واحد بهبهان، باشگاه پژوهشگران جوان
 
عنوان همایش: همايش ملي افزايش درآمدهاي نفتي و ايجاد فرصت هاي شغلي
نوع همایش:  دانشگاه آزاد اسلامي
حامی:  دانشگاه آزاد اسلامی خمینی شهر
زمان:  1387دوره 1
 
چکیده: 

به رغم فوايد اقتصادي - اجتماعي كه درآمد حاصل از صادرات نفت براي كشورهاي نفت خيز به همراه دارد، تبعاتي نيز در پروسه توسعه اقتصادي به جا مي گذراد. در سال 1959، كشف منابع گاز طبيعي و افزايش صادرات آن، درآمد ارزي قابل ملاحظه اي را به اقتصاد هلند تزريق كرد و تقاضاي كل را افزايش داد. اين پديده منجر به بروز اختلافاتي در سطح اقتصاد كلان گرديد كه بيماري هلندي ناميده شد. از اثرات منفي اين پديده، تضعيف بخش مبادله پذير، كاهش صادرات و تقويت بخش مبادله ناپذير مي باشد.
در ايران نيز، به دليل وجود منابع طبيعي نفت و سهم عظيم نفت در كل درآمد ارزي كشور، پديده بيماري هلندي را مي بايستي مورد بررسي قرار داد. اگر چه بخش نفت در ايران طي پنجاه سال اخير به سمت توسعه و توليد مدرن، نقش اساسي و مسلطي داشته است، ليكن درآمدهاي عظيم حاصله به علت فقدان سياست هاي اقتصادي مناسب، سبب ساز تضعيف نسبي بخش هاي قابل مبادله مانند فعاليت هاي صنعتي و كشاورزي گشته است
.
در اين پژوهش، ابتدا مباني نظري بيماري هلندي شرح داده شده است و سپس با استفاده از تحليل رگرسيون و داده هاي سري زماني 1356 تا 1384، تاثير نوسانات درآمدهاي حاصل از صادرات نفت بر صادرات بخش صنعت مورد بررسي قرار گرفته است. يافته هاي تحقيق حاكي از آن است كه با افزايش درآمدهاي نفتي صادرات بخش صنعت افزايش مي يابد. اما سهم آن در مقايسه با كل صادرات (صادرات نفتي و غيرنفتي) با كاهش مواجه مي شود.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 73   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی