نسخه جدید سایت SID.ir

مشخصات مقاله

عنوان: 

آموزش کارآفرینی در نظام تعلیم و تربیت کشور

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: كردنائيج اسداله,زالي محمدرضا
 
 
 
عنوان همایش: همايش ملي آموزش عالي و كارآفريني گذشته، حال، آينده
نوع همایش:  وزارت علوم، تحقيقات و فناوري
حامی:  دانشگاه سمنان
زمان:  1386دوره 1
 
چکیده: 

ابلاغ سياست هاي كلي اصل 44 قانون اساسي به منظور شتاب بخشيدن به رشد اقتصاد ملي، ارتقا كارآيي بنگاه هاي اقتصادي و بهره وري منابع مادي و انساني و فناوري، افزايش رقابت پذيري در اقتصاد ملي، افزايش سهم بخش هاي خصوصي و تعاون دراقتصاد ملي، كاستن از بار مالي و مديريتي دولت در تصدي فعاليت هاي اقتصادي، افزايش سطح عمومي اشتغال، تشويق به سرمايه گذاري بهبود درآمد خانوارها، توسعه سرمايه انساني دانش پايه و متخصص، چالشي هاي را فراروي نهادهاي آموزشي به مانند آموزش و پرورش قرار داده است.
براي پاسخ گويي به اين چالش، بايد راهبردها، رويكردها و راه كارهاي اجرايي مناسبي را بايد برگزيند و به اجرا درآورد. يكي از اين رويكردها، آموزش كارآفريني در نظام آموزش و پرورش است. البته امروزه آموزش كارآفريني نه تنها جاي خود را در بستر دروس دانشگاهي و در رشته هاي مختلف باز نموده است، بلكه در دوره هاي مختلف تحصيلي از ابتدايي تا دبيرستان نيز مورد توجه خاص قرار گرفته است
.
اما عليرغم استقبال گسترده نظام آموزش و پرورش كشور از موضوع كارآفريني، آموزش كارآفريني در مدارس با چالش هاي متعددي روبرو است كه عدم توجه به آنها مي تواند اثربخشي آموزش كارآفريني در نظام آموزش و پرورش كشور را تحت تاثير قرار داده است كه مهمترين آنها عبارت است از: چالش در كيفيت مدرسان كارآفريني، چالش در محتوا و شيوه هاي آموزش كارآفريني، چالش در اثربخشي روشهاي آموزشي، چالش در ابزارهاي آموزشي مرتبط با كارآفريني، چالش در حمايت هاي مادي و معنوي دانش آموزان كارآفرين، چالش در نيازهاي يادگيري دانش آموزان. اين چالش ها اگر به فرصت تبديل نشوند، در بلند مدت آثار زيانباري را بر نظام آموزش و پرورش تحميل خواهند كرد.

 
کلید واژه: كارآفريني، آموزش كارآفريني، نظام آموزش و پرورش، چالشهاي آموزش كارآفريني
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 626   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی