برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

درمان آندوسکوپیک ریفلاکس حالب با داروی یوروکل در سگ

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: مرجاني مهدي,كجباف زاده عبدالمحمد,بختياري -
 
 
 
عنوان همایش: كنگره انجمن اورولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن اورولوژی
زمان:  1384دوره 5
 
 
چکیده: 

مقدمه: براي درمان رفلاكس حالب از روشهاي مختلف دارويي و جراحي استفاده مي شود. يكي از جديدترين روشهاي كاربردي امروزه استفاده از روش درمان آندوسكوپيك با تزريق مواد زيست سازگار در ناحيه محل اتصال حالب به مثانه (uvj) مي باشد.
هدف: چون يكي از داروهاي متداول و مورد مصرف در كشور براي اين كار و درمان رفلاكس اطفال يوروكل مي باشد سعي شد در اين بررسي عملكرد درماني آن روي مدل حيواني سگ نيز بررسي و پس از مقايسه نتايج كارآيي آن اعلام شود.
روش کار: براي انجام اين بررسي از 3 قلاده سگ مبتلا به رفلاكس يك طرفي و 3 قلاده سگ مبتلا به رفلاكس دو طرفي استفاده شد. در گروه اول (3 قلاده سگ بيمار يكطرفي) داروي يوروكل به ميزان 0.5-0.7 سي سي تزريق شد كه پس از گذشت يك هفته و سيستوگرافي از ناحيه مثانه عدم وجود رفلاكس و درمان بيماري تاييد شد. در اين گروه نياز به تزريق مجدد دارو مشاهده نشد. در گروه دوم با رفلاكس دو طرفي در 3 قلاده سگ (6 حالب مبتلا به رفلاكس) درمان آندوسكوپيك در يكطرف با داروي يوروكل و در طرف مقابل با تزريق آب مقطر به ميزان 0.5-0.8 سي سي انجام شد.
نتيجه گيري و بحث: در گروه دوم نيز پس از گذشت يك هفته با سيستوگرافي از ناحيه، عدم وجود رفلاكس در طرف مبتلا با تزريق يوروكل و عدم درمان با تزريق آب مقطر تاييد شد. تزريق مجدد آب مقطر در طرف بيمار و سيستوگرافي مجدد نشان داد كاربرد يوروكل به عنوان يك داروي موثر براي درمان vur در سگ مطلوب است.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
 
بازدید یکساله 100  
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی