برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی نتایج استفاده از پیوند لایه درم پوست به اجسام غاری در ترمیم بیماری پیرونی

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: ايراني داريوش,ضيغمي شهريار,خضري عبدالعزيز
 
 
 
عنوان همایش: كنگره انجمن اورولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن اورولوژی
زمان:  1384دوره 5
 
چکیده: 

مقدمه: بيماري پيروني با ايجاد پلاك هاي فيبروز، بر روي تونيكا آلبوژينه موجب خميدگي و درد آلت تناسلي حين نعوظ مي گردد. هدف از اين مطالعه بررسي كارايي روش پيوند درم در درمان پيروني با تمركز بر نتايج آناتوميك و عملکردي بوده است.
مواد و روش ها: متوسط سني در 18 بيمار مورد مطالعه 49 سال بود و حداقل 6 ماه از شروع علايم گذشته بود و بيماران در مرحله مزمن بيماري قرار داشتند. تشخيص بيماري از طريق تاريخچه (مشاهده خميدگي و درد هنگام نعوظ) و معاينه باليني (لمس پلاك) صورت گرفت. جهت بررسي توانايي جنسي از پرسشنامه خلاصه شده BSFI قبل و بعد از عمل جراحي استفاده شد. ميزان خميدگي آلت نيز بعد از تزريق پاپاورين و ايجاد نعوظ مصنوعي با نقاله اندازه گيري گرديد.
نتايج: متوسط خميدگي آلت قبل از جراحي 58o بود كه بعد از جراحي به 5o كاهش يافت. تصحيح زاويه آلت ارتباطي با اندازه پلاك نداشت و در كليه بيماران تغييرات زاويه كاملا معني دار بود (p<0.001) قبل از عمل هيچ كدام از بيماران قادر به تماس جنسي نبودند، كه بعد از جراحي، 61% قادر به برقراري رابطه جنسي شدند. تغييرات معني دار نمرهBSFI  قبل و بعد از عمل نيز مويد موثر بودن جراحي بود .(p<0.05) از 7 بيماري كه بعد از عمل نيز از عدم نعوظ شكايت داشتند، 6 نفر پلاك بزرگتر از4cm  داشتند. تغييرات BSFI برخلاف تغييرات زاويه انحنا در اين گروه 6 نفره معني دار نبود.
بحث و نتيجه گيري: پيوند درم در درمان پيروني، روشي ارزان و مفيد است. اين روش در تصحيح زاويه آلت بدون در نظر گرفتن شدت خميدگي و اندازه پلاك كاملا موثر است. با توجه به نتايج، به نظر مي رسد كه اين روش جراحي در بهبود توانايي جنسي كساني كه پلاك هاي كوچكتر از
4cm دارند و اختلالات شديد نعوظي نيز ندارند، موثر است و در بيماران با پلاك وسيع و ناتواني كامل جنسي بهتر است علاوه بر پيوند درم از پروتز و يا ديگر روش هاي ايجاد نعوظ مصنوعي استفاده گردد.

 
کلید واژه: بيماري پيروني، پيوند درم
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 90  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی