برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

مقایسه تاثیر فلوکستین وترکیب فلوکستین و پماد EMLA در درمان انزال زودرس

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: آقامير سيدمحمدكاظم,حسيني سيدرضا
 
 
 
عنوان همایش: كنگره انجمن اورولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن اورولوژی
زمان:  1384دوره 5
 
چکیده: 

مقدمه: رفتار درماني به عنوان درمان استاندارد در انزال زودرس مطرح مي باشد. بسياري از بيماران بهبودي در درمان را با ناتواني در درمان طولاني مدت از دست مي دهند. درمان دارويي خوراكي با ضد افسردگيهاي سه حلقه اي (کلومي پرامين) و مهاركننده هاي باز جذب سروتونين (فلوكستين) به عنوان درمان جايگزين مطرح مي باشند. تا كنون روشهاي درماني مختلفي پيشنهاد شده است در اين مطالعه سعي در بررسي تاثير تركيب فلوكستين و پماد EMLA شده است.
مواد و روش ها: 380 مرد با انزال زودرس (انزال كمتر از 2 دقيقه از هنگام دخول ) از مهر 1380 لغايت بهمن 1381 بصورت آينده نگر در اين مطالعه قرار گرفتند. بيماراني كه اختلال نعوظ، پروستاتيت، التهاب مجرا، ديابت، كاهش ميل جنسي و سابقه مصرف الكل و سيگار داشتند از مطالعه خارج شدند. به بيماران مدت چهار هفته فلوكستين ( 20mgروزانه) تجويز شد. بعد از چهار هفته بيماران يك هفته هيچ دارويي مصرف نمي كردند. (Washout period) و سپس تركيب فلوكستين و پماد (lidocaine- prolicaine) EMLA  داده مي شد. زمان انزال بصورت subjective محاسبه مي شد. براي ارزيابي زمان انزال قبل و بعد از هر درمان از T.Test استفاده مي شد. Chi- square test براي ارزيابي رضايت بيمار قبل و بعد از هر درمان استفاده شد.
نتايج: 38 مرد با ميانگين سني 35 سال (60-25) مورد مطالعه قرار گرفتند بعد از 4 هفته درمان با فلوكستين ميانگين زمان انزال از
40±45 ثانيه به 2.18±3.20 دقيقه رسيد. بعد از 4 هفته درمان تركيبي به 6.30±5.50 دقيقه رسيد .(P<0.01) تركيب فلوكستين و پماد EMLA به طور معني داري بيش از فلوكستين تنها زمان انزال را به تاخير مي اندازد. درمان تركيبي در 78% بيماران و در حاليكه فلوكستين در 44% مورد موثر بود. رضايت بيمار در درمان تركيبي 68% و در درمان با فلوكستين 41% بود و به طور معني داري تركيب فلوكستين و پماد EMLA تاثير بيشتري داشت (P<0.5). اختلاف معني داري بين عوارض درمان تركيبي و فلوكستين وجود نداشته (P<0.10).
بحث و نتيجه گيري: تركيب فلوكستين و پماد EMLA در درمان انزال زودرس از فلوكستين موثرتر مي باشد. البته براي تاييد اين مطالعه بايد درآينده مطالعه اي با گروه پلاسبو براي رد اثر پلاسبو انجام گيرد.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 417  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی