برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

درمان آندوسكوپيك ريفلاكس با هيدروكسي آپاتايت در اطفال

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: حبيبي زهره,كجباف زاده عبدالمحمد
 
 
 
عنوان همایش: كنگره انجمن اورولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن اورولوژی
زمان:  1384دوره 5
 
 
چکیده: 

هدف: هدف از اين مطالعه بررسي نتايج درماني ريفلاكس ادراري در اطفال يا روش آندوسكوپيك و ارايه اوليه مطالعات روي حيوانات آزمايشگاهي و نتايج باليني و دراز مدت ماده هيدروكسي آپاتيت در درمان آندوسكوپيك بازگشت ادراري است. اين روش با بيش از ده ماده در دهها هزار بيمار در دنيا مطالعه شده و بيشترين سري كه روي 12 هزار نفر از 40 مركز اورولوژي اطفال اروپا گزارش شده، نتايج موفقيت را به يك تا چندبار تزريق تفلون بيش از 90% گزارش داده اند.
روش مطالعه: در پنج سال گذشته بيش از 600 كودك مبتلا به درجاتي از ريفلاكس ادراري تحت درمان با اين روش قرار گرفته اند. از اين تعداد 208 مورد با 354 حالب ريفلاكس پيگيري درازمدت داشته اند. سن متوسط 4.78 سال (از يكماه تا 18 سال) و 146 نفر آنها مونث و 62 نفر مذكر بوده اند. ‌9 كودك با ريفلاكس درجه I،38  نفر مبتلا به ريفلاكس درجه II،96  نفر ريفلاكس درجه III،73  نفر ريفلاكس درجه IV و 30 نفر مبتلا به ريفلاكس درجه V بودند.
تكنيك: يوروكل يك ماده خميري است كه داخل يك ژل حل شده و حاوي
4% كلاژن در گليسيرين مي باشد و به اندازه يكصد ميكرون هيدروكسي آپاتيت دارد. اين ماده با سوزن مخصوص از طريق سيستوسكپ در هر سني قابل تزريق است. روش تزريق در زير بيهوشي عمومي با ماسك و نيز در زير ديد مستقيم 0.8-0.2 ميلي ليتر در زير هر سوراخ حالب تزريق مي شود. اين ماده هيچگونه عارضه اي نداشته و تا كنون هيچگونه انسدادي گزارش نشده است. پس از خاتمه جراحي و بازگشت كامل از بيهوشي سيستوگرافي در تمام بيماران برطرف شدن ريفلاكس را نشان داده است. و در پيگيري بيماران سيستوگرافي در 6-12-24 ماه بعد با روش ايزوتوپ تكرار شده است كه نتايج كلي آن در جدول زير نمايان است. بهبود كامل و عدم عود ريفلاكس در تمام درجات 71% ديده شده است. چنانچه به ندرت بيماري نياز به جراحي داشته باشد به هيچ عنوان چسبندگي يا تنگي ديده نشده است.
بحث: اين نتايج نمايانگر موفقيت چشمگير بدون جراحي باز است و در گزارشات قبل در مورد جراحي باز چنانچه كودك مبتلا به اختلال ادراري و كاركرد مثانه باشد شيوع عود بعد از جراحي باز تا 30% گزارش شده و چنانچه مشكلvoiding dysfunction  نداشته باشد شيوع عود بعد از جراحي باز 4.2% و تنگي 3-1% گزارش شده است. در اين بيماران عود، بيشتر در اطفالي اتفاق افتاده است كه مبتلا به اختلال عملكرد مثانه و روده هستند. در نتيجه گيري به نظر مي رسد كه درمان آندوسكوپيك با روش يوروكل يك روش كم تهاجمي، موثر، ارزان و بدون عارضه است كه با توجه به نتايج به دست آمده بعنوان قدم اول درماني در دنيا پذيرفته شده است.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
 
بازدید یکساله 395  
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی