برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

پهنه بندی قلمروهای هوازدگی سنگها در ایران با بکارگیری فناوری GIS

نوع ارائه: سخنراني
نویسنده: قهرودي تالي منيژه*
 
 *گروه جغرافیای دانشگاه تربیت معلم، دانشگاه خوارزمی
 
عنوان همایش: همايش انجمن زمين شناسي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن زمین شناسی ایران
زمان:  1384دوره 9
 
چکیده: 

سنگها در بسياري از فعاليت هاي انساني، اهميت بنيادي دارند. سنگها منابع اوليه براي ساختمان سازي، راهسازي و ساير امور مهندسي به شمار مي روند. بنياد و پي بسياري از سازه هاي انساني بر سنگها قرار مي گيرند. تمام سنگها در معرض فرآيندهاي طبيعي هوازدگي قرار مي گيرند و عملکرد اين فرآيندها به تمام فعاليت هايي که از سنگ به عنوان ماده خام استفاده مي کنند، مربوط مي شود.
تاکنون مطالعه فرايندهاي هوازدگي سنگها به صورت موردي و توصيفي انجام مي شده و نتايج مطالعات به فرمت قابل استفاده براي ساير فعاليتها نبوده است به طوريکه در شرايط حاضر زيان هوازدگي به سازه هاي انساني بسيار جدي مي باشد و توجه به مطالعات هوازدگي بويژه در داخل شهرها ضروري مي باشد.
با توجه به ابعاد گسترده هوازدگي که پژوهش هاي متعددي را مي طلبد و از طرف ديگر هيچگونه مطالعه هوازدگي به طورجدي در کشور ما انجام نشده است لذا اين تحقيق در مقياس 1:250000، شرايط و محيط عملکرد فرايندهاي هوازدگي را توسط تکنيک هاي سيستم هاي اطلاعات جغرافيايي (GIS) و روابط تعريف شده توسط ژئومرفولوژيست ها پهنه بندي نموده و به نتايج متعددي رسيده است. از جمله اينکه تنوع شرايط هوازدگي در ايران، نباز به پژوهش هايي در مقياس ناحيه اي دارد. پهنه بندي هواردگي در مقياس فضايي ملي نيز اگر از توزيع متعادل نمونه گيري بهره مند شود مي تواند در سياستگذاري ها و برنامه ريزي هاي کلان مفيد واقع شود.

 
کلید واژه: هوازدگي، مرز هوازدگي، هوازدگي در ايران، سنگ، سيستم اطلاعات جغرافيايي، وينرت
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 71   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی