برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

موارد خاص راهبری شرکتی در هلدینگ ها

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: محمدپورزرندي محمدابراهيم*,غلام زاده لداري مسعود
 
 *دانشگاه آزاد اسلامي، واحد تهران مرکز
 
عنوان همایش: همايش ملي حاكميت شركتي
نوع همایش:  وزارت علوم، تحقيقات و فناوري
حامی:  دانشگاه الزهرا، بورس اوراق بهادار تهران
زمان:  1394دوره 2
 
چکیده: 
fiogf49gjkf0d

تاکنون مقاله ها و کتاب هاي متعددي در خصوص راهبري شرکتي به رشته تحرير درآمده است که در آنها عمدتا به تعاريف مختلف راهبري شرکتي ارائه شده توسط مراجع، صاحب نظران و نويسندگان مختلف، اصول کليدي راهبري شرکتي، مدل هاي مختلف راهبري شرکتي، ساز و کارهاي پياده سازي راهبري شرکتي و عناصر اصلي آن، رابطه راهبري شرکتي با متغيرهاي ديگر و موضوعاتي از اين قبيل پرداخته شده است. اکنون که ادبيات عمومي راهبري شرکتي به غناي قابل قبولي رسيده است، وقت آن است که اين موضوع بسيار مهم را به حوزه هاي خاص بسط دهيم. به عبارت ديگر، با محدودتر کردن دامنه مطالعه، مساله راهبري شرکتي را موشکافانه تر و عملياتي تر توسعه دهيم. يکي از اين حوزه هاي خاص که توسعه و بکارگيري موضوع راهبري شرکتي در آن از اهميت ويژه اي برخوردار است، راهبري شرکتي در بستر هلدينگ ها مي باشد.
بخش عظيمي از اقتصادهاي امروزي در بستر هلدينگ ها شکل گرفته است و اين بنگاه ها در شکوفايي اقتصاد يک کشور نقش قابل توجهي را ايفاء مي نمايند. الگوهاي راهبري اين بنگاه ها به عنوان فناوري نرمي به شمار مي رود که مي تواند يک هلدينگ را از ساير رقبايش متمايز سازد. از اين رو، پرداختن به موضوع راهبري شرکتي در هلدينگ ها به عنوان يکي از مولفه هاي کليدي سياست گذاري، از جمله موضوعات مهمي است که مي تواند نقش قابل ملاحظه اي را در موفقيت يک بنگاه و حتي اقتصاد ملي کشورها ايفاء نمايد.
در اين مقاله، تلاش شده است اهميت طراحي و استقرار نظام راهبري شرکتي مختص هلدينگ ها بررسي و در ادامه، چند مورد از مهم ترين مسائل خاص راهبري شرکتي در سطح گروه شرکت ها توضيح داده مي شود.

 
کلید واژه: راهبري شرکتي، بنگاه مادر، شرکت هاي تابعه
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 105   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی