برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

منشا گوگرد در کانيهاي سولفيدي مناطق دگرساني - کاني سازي مختلف در ذخيره مس - طلاي خاروانا، آذربايجان شرقي، شمال غرب ايران

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: ارجمند رضا,عليرضايي سعيد
 
 
 
عنوان همایش: سمپوزيوم علوم زمين
نوع همایش:  سازمان ها و مراکز دولتي و عمومي
حامی:  سازمان زمین شناسی کشور
زمان:  1384دوره 24
 
 
چکیده: 

ذخيره مس - طلاي خاروانا در استان آذربايجان شرقي در شمال غربي ايران قرار گرفته است. اين ذخيره در ارتباط با يک توده پورفيري و دايکها و سيلهاي مرتبط با آن مي باشد که در يک سري رسوبي تيپ فليش از زمان پالئوسن نفوذ کرده است.  توده پورفيري، گرانوديوريت تا کوارتزمونزونيت با گرايش کالکوآلکالن است که در يک کمان ماگمايي حاشيه قاره اي جايگزين شده است. دايکها و سيلها داراي ترکيب هورنبلند - آندزيت، تراکي آندزيت و داسيت اند. توده نفوذي و دايکها سبب دگرگوني حرارتي و متاسوماتيزم وسيع و تشکيل هورنفلس و اسکارن شده اند. مطالعات قبلي، وجود آنوماليهايي از طلا و مس را در توده و دايکها در دو منطقه ميوه رود و آسترقان مشخص کرده است. دگرسانيهاي پتاسيک، فيليک، آرژيليک، پروپيليتيک و سيليسي وجود دارند که غالبا همراه با کانيهاي سولفيدي هستند. اين توده با توجه به توزيع عناصر فرعي و کمياب داراي ويژگيهاي ژئوشيميايي سري آداکيتي است.
به منظور آگاهي از منشا گوگرد و منبع سيالهاي مولد کانيهاي سولفيدي، و همين طور رابطه ژنتيکي بين دو منطقه کانيسازي ميوه رود و آسترقان، ده نمونه کانسنگ سولفيدي از رگه ها و رگچه هاي حاوي پيريت، کالکوپيريت و بورنيت از زونهاي آلتراسيون مختلف در توده نفوذي و دايکها براي مطلعات ايزوتوپي گوگرد برداشت شدند. نمونه ها توسط آزمايشگاه G.G. Hatch با استفاده از طيف سنج جرمي Delta Plus آناليز شدند. مقادير d34S کانيهاي سولفيدي در محدود ‰ +1.0 تا ‰2.8– مي باشد که در محدوده مقادير ماگماهاي گوشته اي است. نسبتهاي ايزوتوپي گوگرد در زونهاي دگرساني مختلف، قابل مقايسه با يکديگر است و اين نشانگر نقش سيالهاي ماگمايي در کانيسازي و تشکيل سولفيدها در زونهاي مختلف است. مقاديرd34S  در خاروانا قابل مقايسه با نسبتهاي ايزوتوپي در کانيهاي سولفيدي در زونهاي پتاسيک و فيليک کانسار مس پورفيري سونگون مي باشد. داده هاي ايزوتوپي گوگرد تاييد مي‌کنند که ماگماي مولد توده پورفيري از گوشته منشا گرفته و آلودگي مهمي به مواد پوسته رخ نداده است.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
 
بازدید یکساله 118   pdf-file
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی