برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

ژئوشیمی سنگها مافیک و اولترامافیک شرق دره انجیر (شمال شرق ایران)

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: پوربافراني فاطمه,همام سيدمسعود,قائمي فرزين
 
 
 
عنوان همایش: كنگره بين المللي تخصصي علوم و زمين
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن علمي علوم و زمين
زمان:  1394دوره 34
 
چکیده: 
fiogf49gjkf0d

مجموعه دره انجير واقع در بخش جنوبي پنجره آق دربند در شمال شرق ايران در نزديکي روستاي کل ملک آباد قرار گرفته است. اين مجموعه در پي سنگ حوضه رسوبي کپه داغ واقع شده است و به اعتقاد بيشتر زمين شناسان سنگهاي مافيک و اولترامافيک اين منطقه خاستگاه اقيانوسي داشته و از نظر تکتونيکي در مرز ورق هاي ايران و توران قرار دارد. سنگهاي آذرين مافيک و اولترامافيک اين منطقه بيشتر شامل: گابرو، گابرو نوريت، پيروکسنيت و هارزبورگيت است. بافت غالب اين سنگها گرانولار و پوئي کليتيک است وکاني هاي اصلي تشکيل دهنده آن ها پلاژيوکلاز، پيروکسن (کلينوپيروکسن و ارتوپيروکسن)، اليوين و آمفيبول (هورنبلند) وکاني هاي فرعي از نوع اسفن و آپاتيت و کاني هاي دگرسان اغلب کلريت، اپيدوت و سرپانتين مي باشد.
بر اساس مطالعات ژئوشيمي انجام شده سنگهاي اين منطقه در سري ماگمايي تولئيتي قرار داشته و نتايج حاصل از بررسي نمودارهاي عنکبوتي عناصر کمياب نرمالايز شده با گوشته اوليه تهي شدگي از عناصر
HFSE (Ti و Nb) و غني شدگي از عناصر LILE (Rb، K) را نشان مي دهد در نتيجه بيان گر ماگماتيسم مرتبط با زون فرورانش است. از نظر محيط تکتونيکي اين سنگها در محدوده بازالت هاي قوسي و حاشيه قاره قرار مي گيرند.

 
کلید واژه: دره انجير، مافيک، اولترامافيک، ژئوشيمي، تولئيتي، بازالت هاي قوس قاره
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 60   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی