برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسي مينرالوگرافي و ريخت شناسي زون هاي طلا دار در منطقه استرقان، خاروانا، آذربايجان شرقي

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: فردوسي رسول
 
 
 
عنوان همایش: كنگره بين المللي تخصصي علوم و زمين
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن علمي علوم و زمين
زمان:  1394دوره 34
 
 
چکیده: 
fiogf49gjkf0d

منطقه مورد مطالعه در 50 کيلومتري شمال تبريز، جنوب شرق خاروانا در استان آذربايجان شرقي، واقع شده است. واحد هاي سنگي منطقه شامل نفوذي هاي گرانوديوريتي پورفيري به فرم استوک (اليگوميوسن) و رسوبات پالئوسن- ائوسن شامل ترادفي از سنگ هاي فليشي (سنگ آهک، ماسه سنگ آهکي و مارن) مي باشند. زون هاي طلا دار در منطقه استرقان به صورت رگچه هاي متقاطع استوک-ورک در داخل توده نفوذي بويژه همراه با دگرساني پتاسيک در بخش کاغ دره، رگه-رگچه هاي اپي ترمال در در زون فيليک سيلدريم دره و زون آرژيليک در ارتفاعات نوروز کله و همچنين زون هاي برش تکتونيکي رخ داده است.
طلاي طبيعي به صورت ادخال هايي در داخل سولفيد ها و سولفوسالت ها و همچنين به اشکال دندريتي همراه با اکسيد هاي آنتيموني مشاهده مي گردد. بر اساس مطالعات مينرالوگرافي و سيالات درگيرکاني سازي فلزات پايه در قسمت هاي تحتاني توده (زون کاغ دره) در شرايط جوشش رخ داده در حالي که کاني سازي طلا در رگه هاي اپي ترمال در زون هاي فوقاني (زون نوروز کله) احتمالا در نتيجه سرد شدگي سيال هيدروترمال اکسيد کننده صورت گرفته است. سيالات کانه ساز طلا داراي
pH نزديک به خنثي و Eh پايين با فوگاسيته بالاي سولفور بوده که طلا را عمدتا به صورت کمپلکس هاي بي سولفيدي حمل مي کرد. اکسيداسيون سيال منجر به ناپايداري کمپلکس هاي طلا دار و نهشت آن به همراه سولفيد ها و سولفوسالت ها شده است.

 
کلید واژه: زون هاي طلادار، استوک ورک، اپي ترمال، زون برشي، استرقان، آذربايجان شرقي
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
 
بازدید یکساله 236   pdf-file
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی