برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

ارزیابی سیل خیزی شهر بیرجند با استفاده از معیارهای ژئومورفولوژی

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: احمدي عبدالعلي*
 
 *دانشگاه باهنر کرمان
 
عنوان همایش: كنگره بين المللي تخصصي علوم و زمين
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن علمي علوم و زمين
زمان:  1394دوره 34
 
چکیده: 
fiogf49gjkf0d

سيل در ميان انواع خطرهاي طبيعي، شايد به عنوان ويرانگرترين عامل شناخته شود که خسارت زيادي به جوامع انساني، تاسيسات، مراکز صنعتي و اراضي کشاورزي تحميل مي کند. سالانه سيل در دنيا به طور ميانگين، جان 26000 نفر انسان را مي گيرد و بر زندگي 75 ميليون ديگر تاثير اقتصادي بسيار بدي مي گذارد. خسارات ناشي از سيل در چند دهه اخير به گونه اي فزاينده افزايش يافته است که اين نشان دهنده افزايش فراواني و شدت سيل مي باشد. بنابراين لزوم ارزيابي فاکتورهاي خطرزا محيطي در اين گونه نواحي مستعد سيل خيزي، بيش از پيش ضرورت مي يابد.
بدين منظور در اين تحقيق با استفاده از معيارهاي ژئومورفولوژي پتانسيل سيل خيزي در شهر بيرجند مورد ارزيابي قرار گرفته است. ابتدا شناسايي و ترسيم زون هاي مستعد خطر با استفاده از عکسهاي هوايي به مقياس 1:50000 و 1:20000 ايران، تهيه شده توسط سازمان جغرافيايي نيروهاي مسلح کشور صورت گرفت. سپس هريک از زون هاي منطقه تا شعاع 10 کيلومتري، به مرکزيت شهر بيرجند در محيط
GIS در موقعيت مکاني خود ترسيم شدند. در پايان نقشه پهنه بندي خطر سيل براي شهر بيرجند تهيه و سيل خيزي هر يک از نقاط شهر مورد ارزيابي قرار گرفته است.

 
کلید واژه: سيل، زون خطر، مخروط افکنه، بيرجند، GIS
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 196   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی