برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بسیج های اطلاع رسانی آموزشی رسان های: مروری بر مطالعات انجام شده برای پیشگیری از حوادث ترافیکی

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: سليمان اختياري يلدا,شمس محسن
 
 
 
عنوان همایش: همايش جامعه ايمن
نوع همایش:  سازمان ها و مراکز دولتي و عمومي
حامی:  شهرداری تهران
زمان:  1388دوره 2
 
چکیده: 

مقدمه: يكي از بالاترين ميزانهاي مرگ و مير ناشي از تصادفات رانندگي در جهان متعلق به ايران است. در ساليان اخير استفاده از بسيج هاي اطلاع رساني آموزشي با كمك رسانه هاي جمعي براي كاهش رفتارهاي خطرناك رانندگي همواره مورد توجه متخصصين بخش سلامت بوده است. بررسي بسيج هاي اطلاع رساني آموزشي در زمينه پيشگيري از بروز حوادث ترافيكي در جوامع مختلف مي تواند ما را در انتخاب راهكاري مناسب براي برخورد با اين مشكل عمده سلامت در كشور كمك نمايد.
روش کار: در اين مطالعه، با جستجو در دو بانک اطلاعاتي الکترونيکي معتبر PubMed و EBSCO و با استفاده از کلمات کليدي مرتبط و نيز بررسي فهرست منابع و جستجوي مقالات نويسندگان كارشناس در اين زمينه، مقالاتي انتخاب و تحليل شد كه به بررسي نتايج اجراي بسيج هاي اطلاع رساني آموزشي در پيشگيري از تصادفات رانندگي در رانندگان، سرنشينان خودروها، موتورسيكلت سواران، دوچرخه سواران و عابرين پياده پرداخته اند.
يافته ها: بررسي جمعيت هدف، نوع مداخله، نحوه مقايسه و نتايج در 11 مقاله نهايي، نشان از اثربخشي برنامه هاي بسيج هاي رسان هاي آموزشي اطلاع رساني در كاهش ميزان تصادفات منجر به فوت، كاهش ميزان تصادفات مرتبط با الكل، افزايش خود گزارشي ميزان استفاده از وسايل محافظتي به ويژه صندلي نگهدارنده كودك و تغييرات معني دار در نگرش و باور مرتبط با سرعت بالا داشت.
نتيجه گيري: طراحي و اجراي درست بسيج هاي اطلاع رساني آموزشي مي تواند منجر به دستيابي كم هزينه تر به گروه بزرگتري از مخاطبين پيام هاي آموزشي شود. موفقيت چنين برنامه هايي نياز به همراهي برنامه هاي مكمل مدرسه محور و جامعه محور دارد. حضور متخصصين آموزش سلامت در كنار اصحاب رسانه در فرآيند طراحي برنامه ها، كارايي و اثربخشي اين اقدامات را افزايش مي دهد.

 
کلید واژه: بسيج اطلاع رساني آموزشي، رسانه هاي جمعي، تصادفات رانندگي، آموزش سلامت
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 63   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی