برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

تولید واریته پرتولید کرم خاکی (Eisenia foetida) و اهمیت آن در تولید Vermicompost و کاربرد آن در بیوتکنولوژی کشاورزی و تولید مکمل غذایی

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: آوان امير,حسنيان مهدي,قاسم زاده فرشته,كرمانشاهي حسن
 
 
 
عنوان همایش: همايش ملي مديريت پسماند
نوع همایش:  سازمان ها و مراکز دولتي و عمومي
حامی:  سازمان شهرداری ها و دهداری های کشور، سازمان حفاظت محیط زیست
زمان:  1387دوره 4
 
چکیده: 

ورمي کمپوست (Vermicompost) يکي از غني ترين کودهاي آلي بوده که توسط گونه هاي خاصي از کرم خاکي از جمله Eisenia foetida توليد مي شود که کاربردهاي فراواني در کشاورزي دارد. ورمي کمپوست ماده اي شبيه به پيت است که به خوبي تغيير فرم يافته و ساختار تخلخل، تهويه، زهکشي و ظرفيت نگهداري رطوبت در آن در حد عالي مي باشد که غني از مواد آلي و معدني است. روش هاي مختلفي به منظور توليد ورمي کمپوست وجود دارد که همگي مبتني بر استفاده از کرم خاکي به عنوان يک تجزيه کننده زيستي مي باشد. Eisenia foetida از واريته هاي پر توليد کرم خاکي است که زيستگاه اصلي آن در کشور هندوستان مي باشد. اين موجود بعلت داشتن مقدار فراوان پروتئين در ساختار خود مي تواند بعنوان غني ترين منبع غذايي بويژه از لحاظ انواع اسيد آمينه هاي ضروري در جيره غذايي ماکيان در نظر گرفته شود. استفاده از کرمهاي خاکي جهت بازيافت زباله هاي شهري به عنوان يکي از مهمترين روش هاي بازيافت مواد در جوامع متجدد مورد توجه است. هزينه کم، سهولت اجرا و عدم وجود پسماندهاي مضر از مهمترين دلايل توجه به کرم خاکي جهت بازيافت مواد و توليد کمپوست است. از جمله کاربردهاي ورمي کمپوست در کشاورزي مي توان به افزايش گلدهي گياهان زينتي، کاهش زمان جوانه زني دانه، افزايش محصول از لحاظ کمي و کيفي و غيره اشاره نمود.
هدف اصلي از اجراي اين طرح بررسي امكان تكثير گونه خاصي از كرم خاكي (Eisenia foetida) و توليد ورمي کمپوست و کاربرد آن در بيوتکنولوژِي کشاورزي است.

 
کلید واژه: Eisenia foetida، ورمي کمپوست، اسيد آمينه، بازيافت زباله، بيوتکنولوژي کشاورزي
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 157  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی