برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

صندوق سرمایه گذاری مشترک ابزاری کمکی برای سرمایه گذاران کوچک

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: حبيب نيا علي,شاه مرادي هارموني
 
 
 
عنوان همایش: كنفرانس بين المللي توسعه نظام تامين مالي در ايران (با رويكرد نوآوري هاي مالي)
نوع همایش:  وزارت علوم، تحقيقات و فناوري
حامی:  مرکز مطالعات تکنولوژِی دانشگاه صنعتی شریف
زمان:  1388دوره 1
 
چکیده: 

از تصميماتي که مديران واحدهاي اقتصادي به منظور حداکثر ساختن ثروت سهامداران اتخاذ مي نمايند، تصميمات مربوط به تامين مالي بنگاه مي باشد. اين نوع تصميم گيري ها مربوط به ساختار سرمايه و همچنين تعيين و انتخاب بهترين شيوه تامين مالي و ترکيب آن مي باشد. از طرفي در نظام مالي اسلامي، گردآوري و تجهيز منابع مالي به دليل حرمت ربا بايد از طريق ابزارهاي مالي بدون بهره انجام پذيرد، بدين منظور تشويق اسلام به مشاركت گسترده در سود و يا مالكيت، به عنوان جايگزيني مناسب براي ابزارهاي مالي مبتني بر بهره محسوب مي گردد.
يکي از اين ابزارهاي نوين مالي، صندوق هاي سرمايه گذاري مشترك هستند که به عنوان ابزاري در بازار ثانويه شناخته مي شوند و بر اساس قانون بازار اوراق بهادار جمهوري اسلامي ايران (ماده ۱- بند ۲۰)، به شرح زير تعريف شده است:
"
صندوق سرمايه گذاري نهادي مالي است كه فعاليت اصلي آن سرمايه گذاري در اوراق بهادار مي باشد و مالكان آن به نسبت سرمايه گذاري خود، در سود و زيان صندوق شريك اند "
در ايران نيز در مدت كوتاهي كه از تاسيس و فعاليت اين صندوق ها مي گذرد استقبال قابل توجهي از سوي سرمايه گذاران صورت گرفته است كه صدور و عرضه حدود يكصد هزار واحد سرمايه گذاري و رسيدن ارزش سرمايه گذاري صندوق ها به بيش از ۱۳۰ ميليارد ريال تا پايان مرداد ماه ۸۷ را مي توان دليلي بر ديد مثبت سرمايه گذاران نسبت به آنها به عنوان بستر مناسبي براي سرمايه گذاري دانست. البته چنين حالتي عمدتا به ويژگي هاي مثبت و مزاياي اين نهاد مالي مربوط مي شود که مديريت حرفه اي، تنوع سازي، صرفه جويي در مقياس، نقدشوندگي بالا برخي از ويژگي هاي اين ابزار مالي مي باشد. در اين مقاله سعي شده است که با بررسي مقايسه اي بين ابزارهاي مالي موجود در ايران بر جايگاه و مزاياي صندوق هاي سرمايه گذاري مشترک تاکيد شود.

 
کلید واژه: صندوق سرمايه گذاري مشترک، ابزارهاي تامين مالي، Mutual Fund
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 106   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی