برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسي كانه زايي طلا، مس و تنگستن در سنگ هاي آذرين منطقه طوطي زار آران

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: موحدي مهرداد,چيت گري الهام,خاك زاد احمد
 
 
 
عنوان همایش: سمپوزيوم علوم زمين
نوع همایش:  سازمان ها و مراکز دولتي و عمومي
حامی:  سازمان زمین شناسی کشور
زمان:  1384دوره 24
 
 
چکیده: 

منطقه طوطي زار در شمال غرب آران در مركز ايران واقع است. اين منطقه يكي از زونهاي مس زايي كمربند آتشفشاني اروميه دختر است. عمده سنگهاي منطقه را ولكانيك هاي ائوسن با جنس آندزيت تا داسيت تشكيل مي دهند كه توسط نفوذي هاي اليگوميوسن با جنس گرانوديوريتت تا كوارتز ديوريت قطع گرديده.
در طول اکتشافات ژئوشيميايي سيستماتيکي که در سال 1382 از سوي سازمان زمين شناسي و اکتشافات معدني کشور در مقياس 1:100000 انجام گرفت چند آنومالي قوي مس و طلا در اين ناحيه کشف شد.
هدف اصلي اين مقاله بررسي کانه زايي طلا و مس در مقياس بزرگتر در سنگهاي آذرين اين منطقه است که در طي آن به نتايج حاصل از اکتشاقات ژئوشيميايي در مقياس 1:20000 مي پردازد. در طي اين پروژه تعداد 212 نمونه ژئوشيميايي از رسوبات آبراهه اي جمع آوري گرديد و مورد آناليز اسپکتروگراف نشري جهت عناصر مس، سرب، روي، طلا و نقره قرار گرفت. با پردازش بر روي اين داده ها مشخص گرديد که آنومالي مس در قسمتي از اطراف و کنتاکت توده و ولکانيک ها بطور گسترده اي افزايش مي يابد. ميانگين عنصر مس در اين سنگها در حدود 90ppm مي باشد. متاسفانه وسعت اين آنومالي ها زياد نيست همچنين با افزايش درجه آنومالي مس مقدار سرب و روي نيز افزايش مي يابد. همچنين عناصر سرب و روي با يکديگر همبستگي نشان مي دهند. در قسمت شرقي توده نيز آنومالي بسيار قابل توجهي از عنصر تنگستن کشف گرديد بطوريکه مقدار غني شدگي اين عنصر نسبت به حد زمينه بيش از 300 برابر است، همچنين بيش از بيست نمونه ديگر نيز داراي غني شدگي هاي بالايي مي باشند که کمترين آنها 50 برابر حد زمينه است و از اين جهت اين منطقه براي عنصر تنگستن داراي پتانسيل بالايي مي باشد. 

 
کلید واژه: اکتشافات ژئوشيميايي آبراهه اي، کانه زايي مس، کمربند مس زايي ايران
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
 
بازدید یکساله 278   pdf-file
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی