برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

کاربرد تحلیل گرتصاویر در ارزیابی کیفیت مخزنی یکی از میادین نفتی جنوب ایران

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: شمس نيا الهه,رضايي محمدرضا,حسني گيو محمد
 
 
 
عنوان همایش: سمپوزيوم علوم زمين
نوع همایش:  سازمان ها و مراکز دولتي و عمومي
حامی:  سازمان زمین شناسی کشور
زمان:  1384دوره 24
 
چکیده: 

خواص مکانيکي و پتروفيزيکي سنگهاي رسوبي به وسيله اندازه، شکل، آرايش دانه ها، تخلخل و سيمان و محتواي ماتريکس تحت تاثير قرار مي گيرد که همگي آنها توسط فرايندهاي بعد از نهشته گذاري و فابريک نهشته گذاري کنترل مي شوند. برخي از پارامترهاي تخلخل و تراوايي توسط آزمايشهاي معمولي مغزه و توزيع اندازه گلوگاههاي تخلخل توسط آزمايش تزريق جيوه اندازه گيري مي شود. تخلخل و تراوايي توسط فاکتورهاي مختلفي از جمله اندازه و آرايش خلل و فرج کنترل مي شوند. مطالعه دقيق شکل هندسي خلل و فرج براي داشتن فهم بهتري از رفتار مخازن در طي توليد بسيار لازم و ضروري است.
يکي از روشهاي مطالعه خواص پتروفيريکي سنگ استفاده از نرم افزارهاي تحليل گر تصاوير مي باشد که اين متد در اواخر دهه 1970 ميلادي براي بدست آوردن تصويري سريع و کمي و در عين حال کم خرج از شکل تخلخل با يک سري از قوانين کلي تعريف شده است که اين روش مي تواند جايگزين روشهاي سنتي وقت گير شود.
در مطالعه حاضر با استفاده از اطلاعات حاصل از تحليل گر تصاوير (Image analysis) و داده هاي تخلخل و تراوايي مغزه و داده هاي تخلخل لاگ متعلق به 46 نمونه كربناته از يكي از ميادين جنوب پارامترهاي كنترل كننده مخزني مورد بررسي قرار گرفت.
نتايج اين مطالعه نشان مي دهد كه كه تراوايي توسط اجزاي مختلف تخلخل (pore elements) كنترل مي شود. در اين مطالعه با تلفيق اجزاي مختلف خلل و فرج بدست آمده از طريق تحليل گر تصاوير روشهايي ارايه شده است كه ما را قادر مي سازد تا با ضريب انطباق بالايى بتوانيم مقدار تراوايي را بدون صرف هزينه بالايي تخمين بزنيم.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 40  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی