برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

تاثیر آملودیپین بر غلظت بافتی اندوتلین در شریان آئورت خرگوش دریافت کننده رژیم آتروژن

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: ميرزايي فريبا*,محمدي مصطفي,اصلان آبادي ناصر,بابايي حسين,بنيادي محمدرضا
 
 *دانشگاه علوم پزشكي تبريز - مركز تحقيقات كاربرديي دارويي
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

مقدمه: عوامل متعددي در ايجاد و پيشرفت آترواسکلروزيس دخيلند. از جمله اين عوامل مي توان به اندوتلين - 1 اشاره کرد. از آنجا که در عروق آترواسکلروتيک تغييرات مشخص و بارز سلولي با اختلال در روند انتقال يونهاي کلسيم همراه است برخي محققين احتمال داده اند که داروهاي بلوکه کننده کانال کلسيم مي توانند در آهسته کردن روند آترواسکلروزيس موثر باشند.
روشها: تعداد 36 خرگوش سفيد نر از نژاد نيوزيلند را به چهار گروه تقسيم نموديم: گروه کنترل، گروه دريافت کننده داروي آملوديپين، گروه دريافت کننده رژيم پرکلسترول، گروه دريافت کننده رژيم پر کلسترول به همراه آملوديپين. پس از 8 هفته پس از بيهوش كردن حيوانات نمونه هاي خوني و بافتي از آنها تهيه شد.
نتايج: سطح کلسترول و تري گليسيريد در گروه کلسترول و کلسترول + آملوديپين نسبت به گروه کنترل افزايش معني داري نشان مي دهد
(p=0.000). از نظر اندوتلين-1 پلاسما، نتايج حاکي از اين است که بين گروههاي آملوديپين، کلسترول، کلسترول + آملوديپين با گروه کنترل اختلاف معني دار است (p=0.000). از نظر اندوتلين بافتي در شريانهاي آئورت گروههاي کلسترول، کلسترول + آملوديپين با گروه کنترل اختلاف معني داري دارند (p=0.000)، ولي گروه آملوديپين نسبت به گروه کنترل اختلاف معني داري نشان نمي دهد (p=0.722) و نيز بين گروه کلسترول و کلسترول + آملوديپين، اختلاف معني دار است (p=0.000).
نتيجه گيري: رژيم پركلسترول، موجب افزايش سطح اندوتلين پلاسما و بافت مي شود و آملوديپين موجب کاهش سطح کلسترول و تري گليسيريد و علاوه بر آن در زمينه رژيم پرچرب بر سطح اندوتلين نيز موثر بوده و موجب کاهش سطح آن در پلاسما و بافت مي شود
.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 94  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی