برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی اثرات ضد تشنجی عصاره هیدروالکلی گل ساعتی به روش پنتیلن تترازول در موش

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: شريعتي راد شوان*,نصيري اصل مرجان
 
 *دانشکده پزشکي، دانشگاه علوم پزشکي قزوين
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

مقدمه: در بررسي هايي که اخيرا انجام گرفته، گياه گل ساعتي (Passiflora incarnate) اثرات ضد اضطرابي و آرامبخشي را در انسان نشان داده است. در اين مطالعه اثرات ضد تشنجي عصاره هيدروالکلي گياه Passiflora که تحت عنوان تجاري داروي Pasipay در بازار موجود مي باشد، بر روي موش ها مورد بررسي قرار گرفت.
مواد و روشها: در اين مطالعه اثرات ضد تشنجي با استفاده از آزمون تشنجي پنتيلن تترازول مورد بررسي قرار گرفت. در اين پژوهش پاسي پي و ديازپام (کنترل مثبت) و نرمال سالين به صورت داخل صفاقي و به ترتيب با
دوزهاي (0.4-0.05mg/kg) و (0.5-1mg/kg) و (10ml/kg) به موش ها تزريق گرديده و پس از 30 دقيقه، پنتيلن تترازول (90mg/kg) به صورت داخل صفاقي به موش هاي مذکور تزريق گرديده و سپس زمان شروع تشنج و مدت زمان تشنج کلونيک مورد ارزيابي قرار گرفت. همچنين در بررسي مکانيسم اثر اين دارو از فلومازنيل (2mg/kg) و نالوکسون (5mg/kg) استفاده شد به طوري که 5 دقيقه قبل از ديازپام (0.5mg/kg) و پاسي پي (0.4mg/kg) تجويز گرديدند.
نتيجه گيري: در اين آزمون
ED50 پاسي پي (0.2mg/kg (%90 CL:0.119, 0.408 بدست آمد. پاسي پي در دوز 0.4mg/kg به طور معني داري موجب تاخير در زمان شروع تشنج و مدت زمان تشنج کلونيک در مقايسه با کنترل شد (p<0.001). درصد محافظت از مرگ و مير و محافظت از تشنج در اين دوز 100 درصد بدست آمد. تجويز فلومازنيل و نالوکسون قبل از پاسي پي اثرات اين دارو را از نظر زمان شروع تشنج و مدت زمان تشنج کلونيک خنثي نمود. از نتايج بدست آمده در خصوص اثرات ضد تشنجي پاسي پي اين احتمال وجود دارد که اين دارو بتواند در درمان صرع کوچک سودمند باشد و احتمالا بخشي از اثرات آن به تاثير بر سيستم گاباارژيک و اپيوئيدي بر مي گردد.

 

 

 

 

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 78  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی