برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی اثرات عصاره آبی برگ گردو بر میزان گلوکز و لیپیدهای سرم خون در موشهای صحرایی دیابتیک

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: كميلي غلامرضا*,ميري مقدم ابراهيم
 
 *گروه فيزيولوژي، دانشکده پزشکي، دانشگاه علوم پزشکي زاهدان
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

زمينه و هدف: بيماري ديابت مليتوس بيماري شايعي است كه در حال حاضر 6/6% از افراد جهان و بيش از سه ميليون نفر در ايران بدان مبتلا بوده و به دلايل مختلفي از جمله تخريب سلولهاي ترشح كننده انسولين در پانكراس ايجاد ميشود. مصرف گياهان دارويي در طب سنتي جايگاه خاصي داشته و از قديم الايام براي درمان بسياري از بيماريها، مصرف اشکال متفاوتي از گياهان دارويي مختلف کاربرد داشته است. در اين مطالعه با استفاده از مدل حيواني اثرات عصاره آبي برگ گردو بر ميزان گلوكز خون در حيوانات ديابتيک و همچنين تغييرات انواع چربيهاي خون مورد بررسي قرار گرفت.
روش کار: تعداد 20 سر موش صحرايي نر بالغ با وزن 250 تا 200 گرم از نژاد ويستار انتخاب و بطور تصادفي در دو گروه (مورد و شاهد) و در قفسهاي انفرادي قرار گرفتند. در شروع کار براي اندازه گيري پارامترهاي مختلف (گلوكز و ليپيدهاي سرم) خونگيري انجام و سپس به گروه مورد،استرپتوزوسين
(60 mg/kg) و به گروه شاهد سرم فيزيولوژي به صورت درون صفاقي تزريق شد. در طول آزمايش، ميزان مصرف آب و غذاي حيوانات روزانه اندازه گيري شد. پس از يک هفته علايم پرخوري، پرنوشي و پرادراري در حيوانات گروه مورد ظاهر شد که با اندازه گيري گلوكز خون نيز تاييد گرديد. سپس گروه مورد عصاره آبي برگ گردو (400 mg/kg) به مدت چهار هفته بصورت درون معدي دريافت نمودند و به گروه شاهد در اين مدت سرم فيزيولوژي خورانده شد. در پايان پس از بيهوشي، خونگيري انجام و مقدار گلوكز، كلسترول، تري گلسيريد و HDL, LDL در نمونه سرم مجددا اندازه گيري شد.
يافته ها: مصرف عصاره آبي برگ گردو ميزان گلوكز خون حيوانات ديابتيک را بطور معني داري کاهش داد
(P<0.05)، گرچه هنوز ميزان قند بالاتر از گروه شاهد ميباشد. ولي بر ميزان کلسترول، تري گليسريد، LDL و HDL اثر محسوسي نداشت.
نتيجه گيري: بنظر ميرسد که اثرات عصاره اين گياه بر متابوليسم ليپيدها نياز به مطالعه بيشتري دارد
.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 106  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی