برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی تاثیر عصاره مریم گلی در رگزایی

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: كشاورز مريم*
 
 *كرمانشاه، سرخه ليژه، دانشگاه علوم پزشكي كرمانشاه، دانشكده پزشكي، مركز تحقيقات بيولوژي پزشكي
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

مقدمه: آنژيوژنز (رگزايي) فرايند پيچيده اي در تشکيل عروق جديد از عروق موجود مي باشد اين پديده طبيعي مهم در بدن هم در حالت سلامت و هم در بيماري اتفاق مي افتد. رشد و تشکيل عروق جديد نقش مهمي در فرايندهاي فيزيولوژيک همچون رشد جنين و ترميم بافت و فرايندهاي بيماريزا همچون رشد تومور دارد. توسعه تومورها وابسته به تشکيل و توسعه عروق جهت خونرساني و تامين اکسيژن به بافتهاي توموري مي باشد و اجازه فرار به سلولهاي توموري را مي دهند تا وارد جريان خون شده و به ارگانهاي ديگر برود و از آنجايي که عوامل زيادي در آنژيوژنز نقش دارند ما در اين مطالعه به نقش عصاره مريم گلي در آنژيوژنز پرداختيم.
روش تحقيق: ابتدا گياه مريم گلي بصورت پودر در آمد و عصاره گيري با آب مقطر صورت گرفت و درجه حرارتهاي مختلف (40،60 ،80) با رقتهاي متفاوت عصاره بر روي مدل رگزايي با استفاده از ماتريکس سه بعدي فيبرين و سلولهاي اندوتليال مغز استخوان انساني
(HBMEC) و مدل غشايي کوريوالانتوئيک تخم مرغ (CAM) تاثير داده و پس از گذشت 3 تا 5 روز به نقش آن در رگزايي پرداختيم.
يافته هاي پژوهش و نتيجه گيري: در اين دو مدل مشاهده گرديد که عصاره مريم گلي در حالت وابسته به دوز بر روي رگزايي موثر است و درجه حرارتهاي گفته شده هم اثر محسوسي با خواص ضد رگزايي اين عصاره ندارد همچنين دوز توکسيک آن هم مشخص شد و جزء موثر هم مي تواند به عنوان کانديد در مهار رگ زايي مورد مطالعه بيشتر قرار گيرد و از آن مي توان جهت تحقيقات فارماکولوژي و انکولوژي بر روي رگزايي استفاده نمود.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 60  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی