برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

اثر بروموکریپتین بر روی ترشح اسید پایه و تحریک شده معده ناشی از هیستامین در موش صحرایی نر بیهوش

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: قنبري علي,الياسي افسانه
 
 
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

مقدمه: دوپامين و آگونيستهاي آن داراي نقش حفاظتي در معده بوده و اثر ضد ترشحي در برابر اسيد دارند ولي گزارشي از چگونگي اثر بروموكريپتين بر ترشح تحريك شده اسيد معده ناشي از هيستامين در دست نبوده که هدف اين مطالعه را تشكيل مي دهد.
روشها: در اين مطالعه از 110 سر موش صحرايي نر نژاد
wistar استفاده گرديد. پس از بيهوش كردن حيوان، با برش پوست ناحيه گردن، وريد ژوگولار جهت انفوزيون محرك ترشح اسيد، در دسترس قرار گرفته و سپس با برش ناحيه اپيگاستر، با در دسترس قرار گرفتن پيلور، كانول پلياتيلني از اين طريق وارد معده مي گرديد تا ترشحات معده آسپيره شود. كاتتري نيز از راه دهان وارد معده مي شد تا به وسيله آن سالين فيزيولوژيك وارد معده شود.
يافته ها: آزمايشات مانشان داد كه بروموكريپتين
(2mg/kg)بر ترشح اسيد پايه  g/h00100بي اثر است و همچنين تزريق آن همزمان باشروع انفوزيون وريدي هيستامين (0.8/mg) بر ترشح تحريك شده معده اثري ندارد ولي تزريق بروموكريپتين يك ساعت قبل از شروع انفوزيون هيستامين، ترشح تحريك شده را بطور معني داري (01/0>P) كاهش ميدهد. تزريق سولپيرايد (آنتاگونيست گيرنده D2 (100mg/kg بر ترشح تحريك شده ناشي از هيستامين بي اثر بوده و تزريق آن در دو دوز 100 mg/kg و 25 قبل از بروموكريپتين نيز هيچ تاثيري بر روي اثر حاصل از تزريق بروموكريپتين در حضور هيستامين نداشت.
نتيجه گيري: نتايج ما بيانگر آن است كه اثر تضعيفي بروموكريپتين (در دوز بكار گرفته شده) بر ترشح اسيد ناشي از هيستامين احتمالا بواسطه گيرنده هاي غيردوپاميني و يا زير گروههاي ناشناخته گيرنده
 D2كه به سولپيرايد غيرحساس ميباشند اعمال مي گردد .

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 82  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی