نسخه جدید سایت SID.ir

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی اثر زعفران و مواد موثره آن "سافرانال و کروسین"، بر روی حافظه سالم و تخریب شده با هیوسین بر یادگیری فضایی در رت

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: ضيايي سيده تكتم*,حسين زاده حسين
 
 *مشهد، دانشكده داروسازي
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

زمينه و هدف: در اين تحقيق اثرات تزريق داخل صفاقي عصاره آبي زعفران و دو ماده موثره آن يعني كروسين و سافرانال بر روي حافظه سالم و حافظه تخريب شده با هيوسين به روش ماز آبي موريس در رت بررسي شد.
روش: هر موش به مدت 5 روز و هر روز يك نوبت (هر نوبت شامل 4 تجربه) از 4 ربع حوضچه ماز به طور تصادفي تحت آزمايش قرار گرفت. مواد و عصاره ها به جز هيوسين (20 دقيقه) يک ساعت قبل از شروع آزمايش به صورت داخل صفاقي تزريق شد. در روز پنجم يك سري آزمونهاي حركتي به روش جعبه باز بر روي حيوانات انجام شد.
يافته ها: زعفران در محدوده دوزهاي
0.0025-0.56 g/kg در مجموع در يافتن سكو تاثيري نداشت. فقط دوز 0.005 g/kg عصاره آبي زعفران با گذشت زمان باعث كاهش زمان يافتن سكو شد. كروسين با دوزهاي 200 mg/kg و 50 در مجموع به خصوص در روزهاي 4 و 5 اثري بر روي مدت زمان يافتن سکوي هدف نداشت. با سافرانال در محدوده دوزهاي 0.2-0.75 mg/kg با افزايش دوز زمان يافتن سكو افزايش يافت. اثر عصاره آبي و دو ماده موثره آن بر روي حافظه تخريب شده توسط دوزهاي پايين (1 mg/kg) و بالاي (0.5 g/kg) هيوسين نيز بررسي شد. عصاره آبي زعفران با دوزهاي پايين باعث كاهش اثرات تخريبي هيوسين (در هر دو دوز) بر روي حافظه شد. كروسين با دوزهاي متفاوت اثرات هيوسين را در يافتن سكو كاهش داد. سافرانال در دوز 0.2 ml/kg اثرات تخريبي دوز پايين هيوسين را كاهش داد. اثرات اين مواد و زعفران بر روي فعاليت حركتي رت به روش جعبه باز بررسي شد. عصاره زعفران و مواد موثره آن تقريبا وابسته به دوز باعث كاهش فعاليت حركتي در حيوانات شد. مصرف توام اين تركيبات همراه با هيوسين نيز در مجموع باعث كاهش فعاليت حركتي شد.
نتيجه گيري: اين تحقيق نشان ميدهد كه عصاره آبي زعفران، كروسين و سافرانال تاثيري بر روي حافظه سالم نداشته ولي باعث كاهش اثرات تخريبي حافظه ناشي از هيوسين ميشود. زعفران و کروسين مي توانند در آينده نويد بخش داروهايي در كاهش اختلالات حافظه و يادگيري ناشي از زوال مغزي در بيماريهايي چون آلزايمر باشند
.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 91  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی