برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی اثرات مفید ال-کارنیتین بر روی اختلالات وضعیت متابولیسم و تعادل اکسیداتیو در نفروپاتی ناشی از انسداد حاد یکطرفه میزنای در رت بیهوش

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: چنگيزي آشتياني سعيد*,شيدموسوي سيدمصطفي,حسين خاني سامان,شيرازي مهدي
 
 *گروه فيزيولوژي، دانشگاه علوم پزشکي شيراز
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

مقدمه: ال-کارنيتين متابوليسم اسيدهاي چرب با زنجيره بلند در ميتوکندري و دفاع در مقابل گونه هاي فعال اکسيژن را افزايش مي دهد. اين تحقيق بمنظور بررسي اثرات مفيد ال-کارنيتين بر روي استرس اکسيداتيو و اختلال در متابوليسم هوازي ناشي از انسداد حاد يکطرفه ميزناي انجام گرديد.
روشها: رتهاي نر اسپراگ-دالي (n=10
در هر گروه) با اتر بصورت سبک بيهوش و تحت جراحي استريل ميزناي چپ آنها مسدود شد. ال کارنيتين (200 mg/kg) و حاملش (نرمال سالين) بترتيب در گروههاي LC + UUO و NS+UUO قبل و بعد از القا UUO بصورت داخل صفاقي تزريق گرديدند. گروههاي شاهد و کنترل هم وجود داشتند. بعد از گذشت 24 ساعت از القا UUO، هر دو کليه خارج و در 70oC ذخيره شدند. نمونه هاي کليوي براي اندازه گيري سطوح ATP و ADP جهت تعيين سطح متابوليسم و سطوح مالون دي آلدئيد (MDA) و قدرت احيا کنندگي آهن فريک (FRAP) جهت ارزيابي استرس اکسيداتيو مورد بررسي قرار گرفتند.
يافته ها: 24 ساعت انسداد يکطرفه ميزناي در گروه
UUO+NS سبب افزايش در P<0.001) MDA) و P<0.05) ADP)، اما کاهش در FRAP، ATP و نسبت ATP/ADP در کليه انسدادي در مقايسه با همان کليه در گروه شاهد شد همگي P<0.001). مقايسه بين گروه UUO+LC و UUO+NS نشان داد که سطح MDA پايين تر (P<0.001) ولي سطوح (P<0.05) ADP و (P<0.001) FRAP و نسبت (P<0.01) ATP/ADP در کليه انسدادي بالاتر بودند.
نتيجه گيري: بنابراين، ال-کارنيتين توانست بطور قابل توجهي کليه را در مقابل کاهش متابوليسم هوازي و افزايش اکسيدانهاي ناشي از انسداد حاد ميزناي محافظت نمايد.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 34  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی