برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

اثر عصاره هیدروالکلی ترخون بر خاصیت ضد درد مورفین در موش صحرایی

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: ارضي اردشير,بلادي نژاد سيدعبدالمجيد*,عاقل نسرين,نظري زهرا
 
 *دانشگاه علوم پزشکي جندي شاپور اهواز
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

مقدمه: در طب سنتي به اثر ضد درد گياه ترخون اشاره شده است. در اين مطالعه اثر عصاره هيدروالکلي ترخون بر خاصيت ضد درد مورفين، به منظور کاهش دوز مورفين تا حد امکان، مورد بررسي قرار گرفت. اين آزمايش با استفاده از روش Tail-flick انجام شد.
روشها: نمونه گياهي به صورت خشک شده و تاييد شده از شرکت باريج اسانس کاشان تهيه شد و پس از خرد شدن، به روش خيساندن و توسط دستگاه تقطير در خلا و آون تا حد خشک شدن تغليظ گرديد. ابتدا دوزهاي مختلف عصاره (200، 400 ، 600،800 و 1000 ميلي گرم بر کيلوگرم ) به صورت داخل صفاقي به موشهاي صحرايي جوان از گونه
N-MARI و محدوده وزني 150-130 گرم تزريق شد. سپس اثر اين دوزها بر خاصيت ضد درد دوز مناسب مورفين (5/2 ميلي گرم بر کيلوگرم ) بررسي شد.
نتايج: تمامي دوزهاي عصاره در دقيقه 45 آزمايش خاصيت ضد درد نشان دادند و دوزهاي 800 و 100 ميلي گرم بر کيلوگرم عصاره چه به تنهايي و چه همراه با مورفين، بيشترين اثر ضد درد را نسبت به ساير دوزها نشان دادند.
نتيجه گيري: نتايج حاصل از مطالعه نشان دهنده اين بود که تمامي دوزهاي عصاره ترخون به ويژه دوز 800 ميلي گرم بر کيلوگرم خاصيت ضد درد دارند و خاصيت ضد درد مورفين را به طور معني داري افزايش مي دهند
.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 69  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی