برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

اثر مترونیدازول بر پاسخ ناشی از اگونیست کولینرژیکی کارباکول در ایلئوم رات

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: بابايي علي*,مهدوي سيدمجيد
 
 *دانشگاه علوم پزشکي شهيد صدوقي يزد، دانشکده پزشکي، گروه فارماکولوژي
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

علاوه براينكه مترونيدازول در درمان بيماريهاي پروتوزوئري و عفونتهاي ناشي از ميكروبهاي بي هوازي به كار مي رود. گزارشات ضد و نقيضي در مورد اثرات اين دارو بر عضلات صاف عروقي و گوارشي وجود دارد. و از جمله گزارش شده است كه اين دارو اثر اگونيستهاي هيستامينرژيك بر ايلئوم خوكچه هندي را تشديدمي نمايد و گزارشاتي هم در مورد نقش NO به عنوان واسطه اثر ضد پروتوزوثري مترونيدازول وجود دارد كه احتمال اثر اين دارو روي عضلات صاف را تقويت مي نمايد با توجه به اين گزارشات بر آن شديم تا اثر اين دارو روي پاسخ ناشي از اگونيست کولينرژيکي کارباکول روي ايلئوم رات را مورد بررسي قرار دهيم.
اين مطالعه روي قطعات ايلئوم به طول يک سانتيمتر از طريق اتصال آنها به يک ترانسديوسر ايزوتونيک و ثبت انقباضات توسط رکوردر يک کاناله
MD2 انجام شده است به اين صورت که ابتدا اثر مترونيدازول و اگونيست کولينرژيکي کارباکول با غلضتهاي 3- 10 تا 6-10 مول بر ليتر به تنهايي بررسي وسپس دوباره همين اثرات کارباکول در حضور هر کدام از غلضتهاي مترونيدازول و مترونيدازول باضافه اتروپين مورد بررسي قرار گرفته است. غلظت هاي 3-10 تا 6-10 مول بر ليتر مترونيدازول به صورت افزايشي باعث هيچگونه افزايش يا کاهشي در انقباضات ايلئوم نشده است. غلضت هاي افزايشي 3-10 تا 6-10 مول بر ليتر کارباکول باعث ايجاد انقباض در ايلئوم به صورت وابسته به غلضت شده است افزودن هر کدام از غلظتهاي مترونيدازل قبل از کاباکول باعث افزايش حدود 40 درصد در پاسخ ناشي از کارباکول شده است که تغيير ايجاد شده از نظر آماري (P<0.5) هم قابل توجه است. ولي اختلاف پاسخ هاي ايجاد شده توسط غلظتهاي مختلف مترونيدازل از نظر آماري (P<0.5) قابل توجه نبوده است. بعلاوه تمام غلظت هاي به کار رفته مترونيدازول پاسخ حد اکثر ناشي از کارباکول را افزايش داده است. کاربرد آتروپين با غلظت 5- 10 مول بر ليتر باعث مهار پاسخ ايجاد شده توسط کارباکل تنها و کارباکل باضافه مترونيدازول شده است. نتايج اين مطالعه بيانگر يک راه کار اضافي در زمينه اثر بخشي مترونيدازول در درمان بيماريهاي انسدادي دستگاه گوارش است.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 83  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی