نسخه جدید سایت SID.ir

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی اثر عصاره هیدروالکلی ریحان بر میزان قند خون راتهای دیابتی

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: محمودي مينو,شهيدي سيامك
 
 
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

مقدمه: ريحان يکي از گياهان بومي کشور محسوب مي شود که پراکندگي گسترده اي در کشور دارد. در طب سنتي براي اين گياه اثرات مفيد متعددي بيان شده است. هدف از اين مطالعه بررسي تاثير عصاره هيدروالکلي برگهاي اين گياه بر ميزان قند خون موشهاي ديابتي شده بود.
روش کار: برگهاي تازه گياه ريحان پس از خشک شدن در سايه، بمدت يک هفته در الکل 70% خيسانده شده، سپس در روتاري الکل آن جدا و پودر خشک آن را در سالين حل نموده و دوزهاي
400, 200 mg/kg و 600 آن بصورت درون صفاقي به موشهاي نرمال و ديابتي شده توسط تزريق داخل صفاقي آلوکسان تزريق گرديد. يک ساعت بعد از تزريق عصاره از دم موش خونگيري بعمل آمد و توسط دستگاه گلوکومن گلوکز خون آنها اندازه گيري گرديد.
يافته ها: تزريق آلوکسان، سبب ديابتي شدن موشها گشته است. تزريق حاد هر يک از دوزهاي عصاره ريحان سبب کاهش معني داري در ميزان گلوکز خون موشها شده است. تفاوت معني داري در ميزان گلوکز گروههاي دريافت کننده غلظتهاي مختلف عصاره مشاهده نگرديد. تزريق دوز متوسط عصاره به موشهاي نرمال تغيير معني داري در گلوکز خون آنها نسبت به موشهاي نرمال دريافت کننده سالين ايجاد نکرد.
نتيجه گيري: بنظر مي رسد عصاره ريحان در موشهاي نرمال تاثير چنداني بر ميزان قند خون ندارد در حاليکه در موشهاي ديابتي سبب کاهش گلوکز خون شده است و اثرات آنتي ديابتيک بجا گذاشته است. بنابراين ممکن است مصرف اين عصاره در بيماران ديابتي به کاهش گلوکز خون کمک نموده و براي کنترل گلوکز خون به ميزان کمتري از انسولين نياز داشته باشند
.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 71  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی