نسخه جدید سایت SID.ir

مشخصات مقاله

عنوان: 

تاثیر نمایش درمانی بر روی مهارت های اجتماعی کودکان مبتلا به اختلال اتیسم

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: مكاره چي الهام*,صابري هايده,زاده محمدي علي
 
 *
 
عنوان همایش: کنگره سراسري روان شناسي کودک و نوجوان
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن روانشناسی بالینی کودک و نوجوان ایران، دانشگاه شهید بهشتی
زمان:  1392دوره 1
 
چکیده: 
fiogf49gjkf0d

مقدمه: کودکان مبتلا به اختلال اتيسم داراي مشکلاتي از جمله تعاملات اجتماعي و ارتباطي، اختلال در عملکردهاي حرکتي، تعادلي و هماهنگي، پردازش حسي هستند. نمايش درماني راهکار درماني مناسب براي ايجاد تعاملات اجتماعي و ارتباطي اين گروه است. در اين روش همه جنبه هاي رواني و کلامي و حرکتي و بينايي بکار گرفته مي شود و اين امکان را به وجود مي آورد تا توجه دروني و درخودمانده کودکان داري اتيسم را بيروني و تماس چشمي و ارتباط کلامي و حرکتي آنان توسعه دهد. مطالعه حاضر تاثير نمايش درماني بر مهارت هاي اجتماعي کودکان مبتلا به اختلال اتيسم را مورد بررسي قرار داده است.
روش:
?? کودک مبتلا به اختلال اتيسم به روش نمونه گيري در دسترس، از مرکز آموزش و توانبخشي کودکان اتيستيک به آرا انتخاب و به صورت تصادفي ?? کودک به گروه آزمايش و ?? کودک به گروه کنترل تقسيم شدند. آزمودني هاي گروه آزمايش، هفته اي يک جلسه و هر جلسه دو ساعت و در مجموع 15 جلسه، تحت مداخله نمايش درماني قرار گرفتند، گروه کنترل اين درمان را دريافت نکرد. هر دو گروه قبل و بعد از مداخله چک ليست مهارت هاي اجتماعي و تعاملي وگارز را دريافت کردند. داده هاي با روش تحليل کوواريانس تجزيه و تحليل شدند.
يافته ها: تحليل نتايج تاثير مثبت و معناداري نمايش درماني را بر بهبود مهارت هاي اجتماعي کودکان گروه آزمايش نسبت به کودکان گروه کنترل (
p<0.001) نشان داد.
نتيجه گيري: نمايش درماني بر مهارت هاي اجتماعي کودکان مبتلا به اختلال اتيسم موثر است. نمايش ذهن کودکان را از فضاي دروني به محرک هاي بيروني متمرکز کرد و کودکان توانستند الگوهاي ارتباطي هر چند ساده را تقليد و تماس و رابطه کلامي و رفتاري با ديگر نقش ها را تجربه کنند و رابطه با ديگران را تقويت کنند و توسعه دهند.

 
کلید واژه: اختلال اتيسم، نمايش درماني، مهارت هاي اجتماعي
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
  • ندارد
 
مقالات همایشی مرتبط: 
  • ندارد
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 410  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی