نسخه جدید سایت SID.ir

مشخصات مقاله

عنوان: 

اثر کاربرد توام مورفین و نیتریک اکساید در CA3 هیپوکمپ بر یادگیری و حافظه فضایی موشهای صحرایی نر وابسته به مورفین

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: حسين زاده مهشيد,پورابولي ايران,عباس نژاد مهدي
 
 
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

مقدمه: وابستگي به مواد مخدر سبب ايجاد اختلالات شناختي ميشود. ايجاد تغييرات مورفولوژيکي سيناپسي پايدار در نواحي از مغز از جمله هيپوکمپ اساس يادگيري و حافظه است. از آنجايي که اثرات وابستگي به مورفين بر حافظه و يادگيري مورد بحث است در اين تحقيق اين موضوع با تاکيد بر نقش نيتريک اکسايد (NO) و مورفين مورد بررسي قرار گرفته است.
روش ها: موشهاي صحرايي پس از کانول گذاري دو طرفه در ناحيه
CA3 هيپوکمپ، به مدت ٥ روز دوره ايجاد وابستگي به مورفين را سپري کردند و سپس به شش گروه تقسيم شدند و هر گروه بطور جداگانه بترتيب سرم فيزيولوژي L-Arginine، L-Name، مورفين، مورفين و L-Arginine و مورفين و L-Name را به حجم ١ ميکروليتر دريافت کردند. يک گروه هم موشهاي غير وابسته به مورفين بودند که روزانه سرم فيزيولوژي زير پوستي دريافت کردند. وابستگي به مورفين با تزريق زير پوستي مورفين به مدت ٥ روز القا شد و حافظه و يادگيري حيوانات با ماز آبي موريس بررسي گرديد.
يافته ها: نتايج نشان داد که
L-Name يادگيري را در موشهاي وابسته به مورفين کاهش داده ولي بر حافظه اثري نداشته است. تزريق مورفين مرکزي سبب اختلال بيشتر يادگيري شده است. کاربرد توام مورفين و L-Arginine نه تنها اثرات مورفين را بر اختلال يادگيري حذف کرد بلکه اثر L-Arginine را بر يادگيري بهبود بخشيد.
نتيجه گيري: بنابراين اثر توام مورفين و
NO در حيوانات وابسته به مورفين باعث بهبود حافظه و يادگيري نسبت به گروه هايي شد که مورفين و NO را به تنهايي دريافت کردند.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
  • ندارد
 
مقالات همایشی مرتبط: 
  • ندارد
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 99  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی