برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی انواع باکتریهای شایع و میزان مقاومت آنها به برخی آنتی بیوتیکها در عفونت مجاری ادراری در بیماران مراجعه کننده به بیمارستان ولیعصر کازرون

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: شفيعيان الهه*,مختاري علي
 
 *باشگاه پژوهشگران جوان، دانشگاه آزاد اسلامي واحد کازرون
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

مقدمه: عفونت ادراري دومين عفونت شايع در بيماران عفوني و يکي از مهمترين علل نارسايي مزمن کليه مي باشد. هدف از اين بررسي شناسايي شايع ترين عامل ايجاد عفونت ادراري و يافتن دارويي مناسب با بيشترين اثر بازدارنده بر رشد ميکروارگانيسم ها بوده است.
روش: اصطلاح
UTI شامل طيف وسيعي از علايم باليني است که کشت مثبت يافته مشترک آنها است. در اين مطالعه که به صورت توصيفي و مقطعي است نتايج 280 مورد مثبت کشت ادرار و آنتي بيوگرام از 1928 فرد مراجعه کننده به بيمارستان مورد بررسي قرار گرفت و در کليه موارد شمارش ميکروارگانيسم بالاي 100000 کشت مثبت تلقي گرديد.
يافته ها: شايع ترين باکتري ايجاد کننده عفونت ادراري اشريشياکلي و پس از آن به ترتيب انتروباکتر، استاف کوآلولاز منفي، کلسيلا و پروتئوس بود. سيپروفلوکساسين و سفي کلسيم داروهاي مناسبي براي عفونت ادراري بودند که به ترتيب اولي براي بيماران بالاي 18 سال و دومي براي بيماران بالا و زير 18 سال مناسبند. همراه با اين دو دارو از جنيتامايسين نيز بعنوان دارويي مناسب مي توان استفاده کرد.
نتيجه گيري: بر اساس نتايج بدست آمده سيپروفلوکساسين، آميکاسين، سفترياکسون، جنيتامايسين به ترتيب موثرترين داروهاي در دسترس عليه شايع ترين باکتريهاي ا
يجاد کننده UTI بودند. در مقابل داروهاي آمپيسيلين، سفالوتين، کوتريماکسازول به دليل مقاومت باکتري ها به آنها نتايج قابل قبولي را نداشتند.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 171  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی