برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسي الكتروفيزيولوژيك و رفتاري تاثير پيامهاي حسي بر پديده هاي يادگيري و حافظه وابسته به هيپوكامپ

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: سلامي محمود,آقانوري زهرا,خدادادي مژگان,حسني حسن
 
 
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
 
چکیده: 

مقدمه: هيپوكامپ بعنوان مركز اصلي تثبيت حافظه و يادگيري شناخته شده است. اطلاعات ذخيره شده در اين بخش از مغز از قشرهاي حسي هم بطور مستقيم و هم با واسطه انتورينال كورتكس تامين مي گردد. در اين پژوهش اثر فقدان پيامهاي بينايي، كه بيشترين ورودي هاي حسي مغز را تشكيل مي دهند، بر حافظه فضايي و نيز بر پاسخ سلولهاي ناحيه CA1 هيپوكامپ مورد بررسي قرار گرفته است.
روش: موشهاي صحرايي از هر دو جنس نر و ماده در سنين 45، 75 و 100 روزه مورد استفاده قرار گرفتند. در هر سن حيوانات دو گروه بودند. يك گروه در دوره هاي معمولي نور- تاريكي
(Light reared-LR) و گروه ديگر از زمان تولد تا هنگام آزمايش در تاريكي كامل پرورش (Dark reared-DR) يافتند. حافظه فضايي موشها با استفاده از ماز آبي موريس طي 6 روز و در هر روز 4 تست (مجموعا 24 تست) مورد ارزيابي قرار گرفت. پس از يادگيري هدف مورد نظر تست هاي Probe و Post-probe نيز روي حيوانها اعمال گرديد. در بررسي هاي الكتروفيزيولوژيك پتانسيلهاي ميداني ناحيه CA1 هيپوكامپ در پاسخ به تحريك اعمال شده در ناحيه CA3 در موشهاي زنده بطريق in vivo ثبت گرديدند.
يافته ها: آزمونهاي رفتاري روي موشهاي صحرايي در ماز آبي نشان داد كه موشهاي صحرايي نر در دو گروه
LR و DR عملكرد متفاوتي دارند. همچنين در گروه LR موشهاي 45 روزه نسبت به گروههاي مسن به تعداد جلسات بيشتري براي يادگيري نياز داشتند. چنين اختلافي در گروه DR مشاهده نشد. در تست Probe موشهاي مسن در هر دو گروه عملكرد بهتري داشتند اما در Post-probe تنها بين گروه هاي سني LR اختلاف وجود داشت. در مورد ويژگيهاي پتانسيلهاي ميداني ناحيه CA1 در گروه DR نسبت به گروه LR دامنه پاسخ بلندتر، تاخير كوتاه تر و دوره زماني آن نيز كمتر بود كه در هر سه مورد اختلاف بسيار زيادي بين دو گروه مشاهده گرديد.
نتيجه گيري: نتايج اين مطالعه بيانگر آنست كه محروميت از نور خصوصيات رفتاري و الكتروفيزيولوژيكي وابسته به هيپوكامپ را تحت تاثير قرار مي دهد. بنظر مي رسد پرورش در تاريكي تغييرات رفتارهاي يادگيري وابسته به سن را، احتمالا بدليل طولاني شدن دوره شكل پذيري مغز، كاهش مي دهد. همچنين كاهش ورودي حسي به مغز موجب تغيير در خصوصيات پاسخها در هيپوكامپ مي شود
.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
 
بازدید یکساله 91  
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی