نسخه جدید سایت SID.ir

مشخصات مقاله

عنوان: 

پیوند محیط با اندیشه شاعر با نمونه قرار دادن وحشی بافقی و عرفی شیرازی

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: خواجه ايم احمد,ايزي ليلا
 
 
 
عنوان همایش: كنفرانس بين المللي ادبيات و زبان شناسي
نوع همایش:  سازمان ها و مراکز غير دولتي
حامی:  شركت زانيس آريا ايران
زمان:  1395دوره 1
 
چکیده: 

از جمله مسائلي که در گستره ادبيات و شعر مورد توجه قرار مي گيرد، بحث سبک شناسي است که خود مي تواند معلول عوامل متعددي همچون نفسانيات شاعر يا نويسنده، تحولات سياسي، مخاطب و... باشد. يکي از اين عوامل، تاثير محيط و اجتماع بر انديشه شاعر است. چنان که در محيطي خفقان آور ممکن است کاربرد کنايه فزوني يابد و يا در محيطي ادب دوست، قوه تخيل شاعر پرورش يافته و در نتيجه، کاربرد آرايه هايي همچون استعاره تخييلي، تجسم و... بيشتر به چشم آيد.
در اين پژوهش برآنيم تا با بررسي شعر وحشي بافقي (991-939ه‍. ق.) و عرفي شيرازي (999-963ه‍. ق.) - اين دو شاعر هم عصر- ابعاد تاثير محيط بر انديشه و شخصيت هر يک از اين شاعران را به لحاظ چگونگي کاربرد صورخيال مورد تجزيه و تحليل قرار دهيم. جامعه آماري پژوهش، مثنوي هاي «خلدبرين» وحشي بافقي و «مجمع الابکار» عرفي شيرازي مي باشد که تمامي ابيات آن ها مورد مطالعه قرار گرفته است. روش تحقيق در اين پژوهش به صورت تجزيه و تحليل عقلاني و مطالعات کتاب خانه اي مي باشد
.
نتيجه اي که از اين بررسي حاصل شد، حاکي از آن است که به سبب خفقان حاکم بر جامعه، وحشي بافقي شخصيتي گوشه گير و منفي نگر داشته که اين مساله بر تمام مثنوي خلدبرين سايه افکنده است، تاثير اين بدبيني را در فراواني کاربرد استعاره بعيد، استعاره مرشحه، کنايه، اسناد مجازي با انگيزه تاسف و تحقير و سرزنش- نسبت به کاربرد اين موارد در مجمع الابکار- مي توان ديد. از سوي ديگر، از آنجا که عرفي از رفاه و شرايط اجتماعي مناسبي برخوردار بوده است، در شعر خود از تصاوير و مضاميني بهره برده که گوياي شخصيت مثبت انديش شاعر است. اين مثبت انديشي شاعر در کاربرد فراوان استعاره قريب، استعاره مصرحه و کاربرد اسناد مجازي با انگيزه مفاخره نمود يافته است.

 
کلید واژه: خلدبرين، سبک شناسي، صورخيال، عرفي شيرازي، مجمع الابکار، محيط و اجتماع، وحشي بافقي
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 55   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی