برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

وضعیت کتاب و کتابخانه در دوره صفویان با تاکید بر مشاغل کتابخانه ای

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: كرمي اعظم,فرزاد عبدالحسين
 
 
 
عنوان همایش: كنفرانس بين المللي ادبيات و زبان شناسي
نوع همایش:  سازمان ها و مراکز غير دولتي
حامی:  شركت زانيس آريا ايران
زمان:  1395دوره 1
 
چکیده: 

سلسله صفويه، اگرچه در ابتدا با فراهم آوردن زمينه هاي رشد و بالندگي، موجبات حيات فرهنگي جامعه را فراهم آورده و پي ريزي نمود اما افتادن در ورطه تعصب گرايي، تجمل طلبي و نيز پيروي محض از سنت هاي گذشته، موانعي را ايجاد نمود که سبب گرديد به رغم تلاش هاي خود درزمينه تشويق هنرمندان و صاحبان مشاغل حوزه کتاب، نتواند چنانکه بايد در ترفيع جايگاه کتاب و کتابداري توفيق يابد. اين مطالعه بدين جهت درخور اهميت است که قرآن مجيد به عنوان بزرگ ترين کتاب مقدس الهي و معجزه پيامبر اسلام (ص) مطرح بوده و پيام صريح آن بر مبناي دعوت به خواندن و نوشتن است و پادشاهي صفويه به مدت بيش از دو سده، زير پرچم اسلام و مذهب تشيع، بر اين سرزمين حکومت نموده اند.
براساس اين پژوهش، در دوره صفويه، کتاب ابزاري براي تزئين و آرايش حکومت و سلطنت است و اين کارکرد نيز از اواخر دوره شاه تهماسب رو به انحطاط نهاده است. گرچه منصب کتابدارباشي، جايگاه رفيعي است اما کتابدار بهره اي از دانش کتابداري ندارد. با آنکه فراواني توليد نسخه هاي خطي و گاه مغلوط، نشان دهنده ميل شديد جامعه به کتاب است اما دولت در صدد ورود صنعت چاپ نبوده و فرايند توليد کتاب همچنان به شيوه سنتي است. شواهد حاکي از بي توجهي آشکار به سخنوران است و بستر لازم براي توليد علوم مختلف فراهم نيامده است.
هدف از اين پژوهش، مطالعه تاثير حکومت صفويه بر ميزان اعتلاي منزلت کتاب در جامعه و بررسي مشاغل و منصب هاي مرتبط با اين حوزه است
.
روش نگارنده در اين تحقيق، کتابخانه اي و بر اساس تحليل اسناد و مدارک تاريخي است.

 
کلید واژه: صفويان، کتاب، کتابخانه ها، کتابداري، کتاب سازي، کتاب آرايي
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 260   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی