برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی شیوع و درمان کاهش دانسیته معدنی استخوان در بیماران پیوند کلیه و مقایسه تاثیر درمان با آلندرونات در مقابل کلسیتریول در این بیماران

نوع ارائه: سخنراني
نویسنده: بهرامي عبداله,شريفي پور فرزانه,غفرانيها ليلا
 
 
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

مقدمه: با توجه به استفاده روز افزون از پيوند كليه در درمان نارسايي مزمن كليه و افزايش طول عمر اين بيماران لازم است عوارض مهم پيوند كليه شناخته شوند. كاهش دانسيته معدني استخوان از جمله اين عوارض است كه با تشخيص و درمان به موقع، ميتوان عواقب ناشي از آن را به حداقل رساند. در اين مطالعه شيوع كاهش دانسيته استخوان پس از يك سال از پيوند بررسي شده است و دو درمان آلندرونات و كلسيتريول با هم مقايسه شده اند.
روش كار: در اين مطالعه بيماران دريافت كننده پيوند كليه كه عملكرد طبيعي كليه پيوندي داشتند و يك سال از پيوند كليه آنان مي گذشت انتخاب شدند و با روش جذب سنجي انرژي دوگانه اشعه ايكس دانسيته استخواني آنها بررسي شد. سپس به طور تصادفي در دو گروه تقريبا مساوي تحت درمان با آلندرونات+كلسيم يا كلستريول+كلسيم قرار گرفتند و به طور متوسط پس از هشت ماه با انجام مجدد دانسيتومتري تاثير دو درمان بررسي و مقايسه شد.
نتايج: 182 بيمار وارد مطالعه شدند شيوع كلي كاهش دانسيته معدني استخوان در
آنها 4/87% گزارش شد. از 158 بيماري كه دانسيته معدني كاهش يافته داشتند 92 بيمار با آلندرونات و كلسيم و 67 بيمار با كلسيتريول و كلسيم تحت درمان قرار گرفتند. پس از هشت ماه دانسيتومتري مجدد درخواست شد كه فقط 105 بيمار جهت آن همكاري كردند. پس از درمان بهبود معيارهاي استخواني در هر دو گروه ايجاد شد ولي در گروه آلندرونات بيشتر بود. افزايش در گردن استخوان ران واضحتر بود.
نتيجه گيري: كاهش دانسيته استخواني در بيماران پيوند كليه شيوع بالاتري داردو با درمان بهبود قابل ملاحطه اي مي يابد. درمان با آلندرونات از كلسيتريول مفيدتر است و اين تاثير در گردن استخوان ران بيشتر مي باشد هر چه دانسيته معدني استخوان پايين تر باشد پاسخ به درمان بهتر است. كاهش دانسيته معدني استخوان در دوز بالاتر سيكلوسپورين بيشتر مي باشد
.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 181  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی