برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

ماتریس تصمیم گیری، رویکردی در جهت برخورد با تاخیرات پروژه های عمرانی کشور

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: پرچمي جلال مجيد,شاهسوند پروانه*,عابدي عباس
 
 *دانشکده معماري، دانشگاه تهران، ايران
 
عنوان همایش: كنفرانس بين المللي مديريت و اقتصاد پويا
نوع همایش:  سازمان ها و مراکز غير دولتي
حامی:  مركز توسعه آموزش هاي نوين ايران (متانا)
زمان:  1395دوره 1
 
چکیده: 

در تمام مراحل مديريت پروژه نياز به اتخاذ تصميماتي مي باشد که اگر به درستي اتخاذ نشوند موجب شکست پروژه مي شود. جهت نيل به تصميم گيري درست، نياز به اطلاعات صحيح، با کيفيت، به موقع و کافي مي باشد. در صورت نبود يکپارچگي و نظم در فعاليت ها، به سرعت عدم انطباق برنامه اصلي با موقعيت پروژه هشدار داده مي شود و تصميم مناسب از مديران تقاضا مي گردد.
يکي از عوامل موفقيت در سازمانهاي پروژه محور، انتخاب تصميم بهينه است که بتواند بهترين پاسخ براي نياز باشد و عدم قطعيت ها را در پروژه کاهش دهد. از ديرباز تاکنون، بخصوص با پيچيده تر شدن پروژه ها، موضوع تاخيرات، بحث بسيار حساس و سوال برانگيز بوده است. مديران پروژه در حوزه مديريت زمان نياز به تصميم گيري درست وسريع دارند و بايد بتوانند مسائلي چون: اتمام پروژه بدون تاخير، علت يابي تاخيرات و افزايش زمان پروژه ها را بطور موثر حل کنند و بر پروژه ها متمرکز باشند. سازمان هايي که درگير چندين پروژه همزمان هستند، مديران با چندين چالش روبرو مي باشند. مدير پروژه بايد چند پروژه متفاوت را با محدوده متفاوت، پيچيدگي و مسائل زمان بندي، کنترل کند
.
در اين تحقيق در ابتدا به معرفي عوامل ايجاد تاخير در حوزه کاري کارفرما، پيمانکار، مشاور پرداخته مي شود و سپس با تحليل اسناد و مدارک و مصاحبه با خبرگان و مديران پروژه با سابقه بالاتر از 5 سال، به درصدهاي مشخص در ميزان تاخيرات رخ داده در هر يک از آيتم هاي 116 گانه دست يافته که در جدول 1 تا 7 به تفصيل آمده است و در ادامه با شرح مراحل اصولي تصميم گيري و بررسي انواع حالات تصميم گيري، اقدام به جايگزيني نتايج و درصدهاي بدست آمده در ماتريس مساله شده است که نتايج بدست آمده از هر يک از مراحل، منجر به اتخاذ تصميم اصولي مديران در پروژه هاي ساخت و ساز کشور که با معضل تاخيرات روبرو هستند، خواهد شد.

 
کلید واژه: تاخيرات پروژه هاي عمراني، تصميم گيري بهينه، ماتريس مساله، مراحل تصميم
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 320   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی