برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی تاثیر تحریک مزمن گيرنده هاي 5HT1A در هسته راف خلفی بر روند آپوپتوزیس ناشی از مصرف مزمن مرفین در این هسته در موشهای صحرایی نر

نوع ارائه: سخنراني
نویسنده: چرخ پور محمد*,دوستار يوسف,محجل نايبي عليرضا
 
 *گروه فارماکولوژي و سم شناسي، دانشگاه علوم پزشکي تبريز، ايران
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

مقدمه:در مطالعات قبلي ديده شده است که تجويز مزمن داخل هسته راف خلفي آگونيست اختصاصي گيرنده هاي 5-HT1A مانند (8-OH-DPAT به همراه مرفين، ميتواند سبب به تاخير افتادن زمان بروز تحمل به اثرات بيدردي مرفين در موش صحرايي نر بشود. از طرف ديگر تجويز طولاني مدت مرفين برعکس تجويز کوتاه مدت آن، ميتواند سبب بروز آپوپتوزيس در برخي بافتهاي بدن از جمله سلولهاي عصبي بشود و بروز آپوپتوزيس در اين مناطق با بروز پديده تحمل به اثرات بيدردي مرفين همراه بوده است و شايد عواملي که بتوانند سبب به تاخير افتادن تحمل به مرفين بشوند بر روي آپوپتوزيس ناشي از مرفين نيز اثر مهاري داشته باشند. همچنين تجويز مزمن آگونيستهاي گيرنده 5-HT1A سبب به تاخير افتادن و مهار آپوپتوزيس ناشي از برخي عوامل در بافتهاي بدن مثل بافتهاي عصبي ميگردد.
روشها: آزمايش بر روي 9 گروه 8 تايي رت از نژاد ويستار با وزني در حدود 250-200 گرم انجام گرفت. يک گروه دست نخورده، گروه سالين
(0.5 ml/kg, i.p.) و گروه مرفين (5 mg/kg, i.p.)، گروه (8 mg/ml/2min) 8-OH-DPAT و حامل آن (2 ml/2 min) به داخل DRN، سه گروه با دوزهاي مختلف (2,4,8 mg/ml/2 min) 8-OH-DPAT بهمراه مرفين و يک گروه حامل 8-OH-DPAT بهمراه مرفين. تزريقات مزمن مرفين تا زمان بروز تحمل به درد حرارتي ناشي از هات پليت ادامه يافته و سپس بررسي آپوپتوزيس در DRN بروش TUNEL انجام گرفت.
نتايج: نتايج نشان داد كه تجويز مزمن
8-OH-DPAT بهمراه مرفين بصورت وابسته به دوز همزمان سبب هم به تعويق افتادن تحمل و هم کاهش آپوپتوزيس در DRN ناشي از مصرف مزمن مرفين مي گردد (p<0.01).
نتيجه گيري: تحريک مزمن گيرنده هاي
5-HT1A در هسته راف خلفي، ضمن کاهش بروز تحمل به بي دردي ناشي از مرفين، سبب مهار آپوپتوزيس ناشي از مرفين در اين هسته مي شود.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 67  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی