برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

تعیین و بررسی رفتارهای هیجانی و جستجوگری در فرزندان نسل اول موشهای سوری معتاد به مورفین

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: محموديان عليرضا,بروشكي محمدطاهر,مقيمي علي
 
 
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

مقدمه: در مطالعات قبلي در مورد مصرف مورفين بر روي موش نشان داده شد که که مورفين باعث کاهش گليکوکانجوگيتهاي سطح سلولها در مراحل مختلف اسپرماتوژنز و نيز افزايش مرگ و مير، کاهش وزن و طول دوره جنيني و افزايش تعداد نوزادان موشهاي معتاد ميشود و چون تغييرات هورموني مادر در دوران حاملگي بر ويژگي هاي رفتاري فرزندان نسل بعدي تاثير گذاراست، ضروري بنظر ميرسيد که در مورد اثرات و عوارض احتمالي رفتاري در فرزندان و و والدين معتاد مطالعه بيشتري صورت گيرد.
مواد و روشها: موشهاي نر وماده را پس از اعتياد با مورفين با يکديگر جفت نموديم و نوزادان آنها را در سن دو ماهگي مورد مطالعه رفتاري قرار داده و با يکديگر مقايسه کرديم. مطالعات رفتاري با دو روش open field
و Elevated Plus Maz انجام شد.
نتايج: تست
EPM نشان داد که نوزادان نر پدرو مادر معتاد نسبت به کنترل تمايل کمتري براي ورود به بازوي باز دارند و نيز نشان داده شد که فرزندان ماده حاصل از دو والد معتاد نيز در جهت کاهش اضطراب و افزايش ضريب امنيت خود زمان بيشتري را در بازوي بسته مي گذرانند. در روش Open field از مقايسه بين فرزندان نر والديني كه هر دو معتاد شده اند با فرزندان نر والديني كه هيچكدام معتاد نبوده اند و فرزندان نر والديني كه فقط مادر معتاد داشته اند مشخص مي شود كه فرزندان پدر و مادر معتاد در زمان شستشو با فرزندان دو گروه ديگر به طور معني دار تفاوت دارند.
بحث و نتيجه گيري: آنچه در نتايج تست
OF آشکار شد حکايت از تغييرات وسيع رفتاري در فرزندان نر و ماده اي که هر دو والد آن ها معتاد بوده اند در مقايسه با ساير گروه ها مي نمايد. اما ان چه در اين تحقيق بيشتر خود نمايي مي کند تاثير والدين معتاد بر فرزندان ماده است.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 78  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی