برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

مقرنس، عنصر زیبایی شناسی در معماری اسلامی

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: اسماعيلي فاطمه,اسماعيلي احسان
 
 
 
عنوان همایش: همايش ملي معماري و شهرسازي بومي ايران
نوع همایش:  سازمان ها و مراکز غير دولتي
حامی:  موسسه سفيران راه مهرازي، دانشگاه علم و هنر يزد
زمان:  1394دوره 1
 
 
چکیده: 

با بررسي آثار اوليه به جا مانده، مي شود دريافت که مقرنس از آغاز براي تبديل پلان مربع به دايره استفاده مي شده است. بنابراين در ابتدا نقشي کاربردي داشته نه تزئيني. که با گذشت زمان و بهره گيري از امکانات بهتر و پيشرفته تر در معماري، مقرنس را سرانجام به عنصري تزئيني مبدل ساخت.
آنچه از فرم و تکنيک مقرنس تا اندازه اي ما را متوجه خود مي کند، اين است که؛ مقرنس ها از قرار گرفتن سطوح مقعر در کنار هم و يا روي هم بصورت مرتب و متضاد و يا قطارهاي افقي و عمودي هستند، که فصل مشترک آن ها آويزان و يا بشکل فرم هاي ديگر بنظر خواهد رسيد. لذا مقرنس ها را مي توان به چند دسته تقسيم کرد، از قبيل: مقرنس هاي پيش (جلو) آمده، مقرنس هاي روي هم قرار گرفته، مقرنس هاي معلق و مقرنس هاي لانه زنبوري
.
اين عنصر تزئيني، در دوران اسلام از لحاظ کثرت استعمال، تعدد مواد و نيز از جهت وسعت عالم اسلام، حائز اهميت بخصوصي مي باشد. در هر دوره نظير قرون اوليه تا عصر حاضر، هر چهار دسته از مقرنس ها مورد استفاده قرار گرفته اند. در اين مقاله سعي برآن شده است که اين عنصر تزئيني از زمان حلول تحليل گردد و همچنين آثار مربوط به هر دوره متناسب با ساختار و نوع آن مورد بررسي قرار گيرد.

 
کلید واژه: مقرنس، عنصر کاربردي، عنصر تزئيني، انواع مقرنس، زمان حلول، عصر حاضر
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
 
بازدید یکساله 129   pdf-file
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی