برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی اثر سیر و قرص سیر بر میزان کلسترول خون و آترواسکلروز در موش صحرایی با جیره غنی از کلسترول

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: پورجعفر مهرداد*,نوروزي اصل اردوان,رضامهجور سيامك,زارعي محمدمهدي
 
 *دانشکده دامپزشکي شهرکرد
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

مقدمه: سير از زمان هاي بسيار دور و در جوامع مختلف به عنوان گياه دارويي و در طب سنتي جهت پيشگيري از بيماري ها علي الخصوص بيماري هاي قلبي مصرف شده است. اعتقاد بر اين است که سير داراي اثرات پيشگيرانه است تا درماني. ترکيبات اين گياه به صورت تجاري و در سطح وسيع توليد و توزيع مي گردد و تحقيق حاضر به منظور مقايسه اثرات سير و قرص سير بر ميزان کلسترول خون و آترواسکلروز در موش صحرايي با جيره غني از کلسترول طراحي شد.
روشها: در اين تحقيق از 56 عدد موش صحرايي سفيد نژاد ويستار هم سن و با ميانگين وزني 250 گرم استفاده شد. موشهاي صحرايي به صورت اتفاقي به 8 گروه تقسيم بندي شدند و به مدت 4 ماه جيره غني از کلسترول به اضافه دوزهاي متفاوت سير و قرص سير دريافت کردند. گروه کنترل فقط جيره غني از کلسترول دريافت نمود. پس از 4 ماه موشها بيهوش شده و از آنها خونگيري به عمل آمد و پس از مرگ بدون درد، نمونه گيري از رگهاي کاروتيد و آئورت شکمي انجام شد.
نتايج: سير و قرص سير باعث کاهش معني داري در ميزان کلسترول و نسبت
LDL/HDL شد اما اختلاف معني داري در ميزان تري گليسيريد مشاهده نشد. نتايج هيستوپاتولوژي نيز نشان داد تجويز سير و قرص سير باعث کاهش مشخصي در بروز آترواسکلروز در موشهاي تغذيه شده با کلسترول بالا مي شود.
نتيجه گيري: مي توان نتيجه گيري نمود که سير و قرص سير توان کاهش کلسترول و کاهش نرخ وشدت آترواسکلروز را در جيره هاي غني از کلسترول دارا مي باشد
.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 183  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی